Categories
Aktualiet

Per dhimbjet e stomakut provoni te perdorni kete lule teper te njohur sidomos tek trajtimet popullore

Dhimbjet e barkut janë ndër komplikacionet shëndetësore më të shpeshta që prekin organizmin dhe trupin e njeriut. Mjafton një ftohje eapo virozë e lehtë dhe dhimbjet e barkut bëhen menjëherë prezente, e madje ndonjëherë bëhen edhe të padurueshme, sidomos gjatë natës kur bëhen shkak i pagjumësisë duke sjellë si pasojë edhe lodhje. Ndërrimi i mabjentit […]

Categories
Aktualiet

Te shendoshin apo jo makaronat ? Ekspertet japin lajmin e mire per personat qe i konsumojne shpesh

Disa nga pyetjet që shpesh njerzit i drejtohen Google janë: “A të shëndoshin makaronat”, A ndikojnë makaronat në peshë”. Sipas një studimi, lajm i mirë vjen për të gjithë pasta dashësit pasi tregohet se makaronat nuk të çojnë në shtimin në peshë. Megjithëse një element kryesor në shumë vende, veçanërisht pjesë e dietës mesdhetare, klasifikimi […]

Categories
Aktualiet

Dietologu: Perberesi i kuzhines mund të ulë rrahjet e zemrës me shpejt se çdo produkt farmaceutik

Dietologu Altin Joka tregon se deri më sot uthulla e mollës ka qenë një produkt i cili është përdorur me së shumti për efekte të rënies në peshë, por në fakt ky produkt, është një produkt çudibërës. Mënyra e përdorimit pohon dietologu bën diferencën në rezultatet që marrim. Uthulla e mollës jo vetëm shërben si […]

Categories
Aktualiet

Si do te mbyllet viti 2023? Meteorologia tregon temperaturat qe do te na shoqerojne gjate Nentorit dhe Dhjetorit

Muaji tetor vijon ende të jetë më temperature të larta dhe ende nuk po sjell aromën e vjeshtës. Temperaturat e larta vijojnë të jenë prezente, sidomos gjatë ditë, arrijnë deri në 32 gradë Celsius. Ndryshimet klimatike, kanë sjellë një miksim të stinëve klasike. Vera që lamë pas, ishte ndër më të nxehtat, jo vetëm për […]

Categories
Aktualiet

Feston sot ditelindjen, ja sa vjec mbush aktori i njohur Behar Mera

Behar Mera është një nga aktorët më të dashur për publikun shqiptar. Humori i tij ka rrëmbyer zemrat e gjithë admiruesve të tij. Prej shumë vitesh aktori i humorit është pjesë e estradës shqiptare ku numëron shumë role si në kinema, por gjithashtu është në estrada përkrah shumë aktorëve të tjerë. Sot aktori ka ditëlindjen […]

Categories
Aktualiet

Shenja te cilen nuk duhet ta injoroni nese e vini re, mjekja e njohur: Pas saj mund të fshihen sëmundje serioze

Gjakderdhja nga zorra e trashë është një shenjë klinike që e hasim shpesh në punën tonë të përditshme si mjekë gastrohepatolog. Ajo paraqitet në disa forma, qoftë si gjak i kuq i pastër në fund të defekimit ose e përzierë me feçet apo gjatë tualetit të zonës anale. Kur shkaku i gjakderdhjes janë sëmundjet e […]

Categories
Aktualiet

Aida Shtino: Familja e kërkonte për 11 vite, për arsye se nuk kishin marrë asnjë informacion kishin ndërtuar

Aida Shtino u bë gazetarja e dashur për shqiptarët me emisionin ‘Njerëz të humbur’. E ftuar në një emision televiziv tregon një rast të rrallë se si gjetën një person të zhdukur, të cilin familja e konsideronte të vdekur prej 11 vitesh. Aida Shtino tha se ngjarja ka ndodhur në fillimet e emisionit investigativ dhe […]

Categories
Aktualiet

Metoda me e mire per te larguar rrudhat e qafes pa perdorur kremra, bejeni 5 here ne dite

Pse shumica e vajzave e lënë pas dore kujdesin për qafën dhe dekoltenë? Është çështje mungese kohe? Ndoshta ato thjesht nuk e dinë se qafa dhe dekolteja, janë pjesët e para të trupit që tradhtojnë moshën tonë të vërtetë. Produktet që përdorim për kujdesin e përditshëm të fytyrës duhet të aplikohen edhe në qafë dhe […]

Categories
Aktualiet

Per ke aktore behet fjale? Ajo sot eshte 68 vjece dhe ka qene dhe do te mbetet nje nder aktoret

Marjeta Ljarja është aktorja e mirënjohur e kinematografisë shqiptare, e cilësuar si një prej emrave më të suksesshëm, por që me talentin saj ka spikatur dhe në skenën teatrore. E natyrshme, e sinqertë, e ndjeshme, mbetën tre linjat kryesore te cilësive të saj aktoriale. Kjo është arsyeja që u pëlqye shumë si aktore dhe përzgjidhej […]

Categories
Aktualiet

Festoi ditelindjen, ja sa vjec mbushi aktori i njohur Arben Derhemi

Arben Derhemi është një nga aktoret më të dashur të skenës dhe teatrit shqiptar. Ai është shumë aktiv në kinematografi, ku në vitet e fundit ka luajtur shumë role. Aktori ka lindur më 1 shtator të 1969 dhe sot feston ditëlindjen e 54. Në profilin e tij në Instagram, vetë Derhemi ka ndarë një foto […]