Categories
Aktualiet

Farat e kungullit: Nga diabeti, kolesteroli e deri tek ndjesia e ngopjes per nje kohe te gjate

Farat e kungullit janë shumë të shëndetshme për shkak të vitaminave dhe mineraleve që mbartin. Ato janë të pasura me vitmaninë K, kalcium, hekur, kalium, zink etj. Nëse konsumoni një gru sht fara kungulli në ditë ja përfitimet që do t’ju japin: Mbrojnë kundër diabetit: këto fara janë të pasura me acide yndyrore të pangopura, […]

Categories
Aktualiet

Masën e përgatitur, vendoseni në skalpin e flokëve dhe mbajeni për 1-2 orë, me pas shpëlajeni kokën si zakonisht

Rënia e flokëve është një problem që ndodh si tek femrat ashtu edhe tek meshkujt. Në këto raste përveç se duhet të ushqeheni shëndetshëm për të marrë të gjitha vitaminat dhe mineralet e domosdoshme për forcimin e flokëve, ju duhet të bëni edhe maska me përbërës natyralë që do t’ju vijnë në ndihmë në këto […]

Categories
Aktualiet

Gatuaj sultjashin si nga dora e gjyshes: Keto perberes do ti japin shije qe nuk u kishte

Përbërësit: (Përbërësit per kete recete janë për 4-5 persona) ½ filxhan çaji me oriz, Një filxhan çaji sheqer, Dy filxhanë çaji qumësht, Një lugë gjelle niseshte, Kanellë, Arra të thërrmuara. Përgatitja: Si fillim pastrojmë orizin në një enë me ujë të bollshëm. Më pas, e kullojmë nga uji dhe e hedhim në një tenxhere me […]

Categories
Aktualiet

Lakra e Kuqe, tre herë më me vlerë se e bardha: Si ta perdorni ate per melçine dhe tretjen

Për Pastrimin E Mëlçisë : Për të marrë një do zë të lartë antioksidantësh kundër radikaleve të lira dhe pastrimin e mëlçisë, rekomandohet receta e mëposhtme: Përbërësit: Gjysma e një lakre të kuqe të përmasave mesatare, Një panxhar mesatar, Kokrrat e një shege, Një copë e vogël xhenxhefili e qëruar. Hidhini të gjithë përbërësit në […]

Categories
Aktualiet

Kombinimi i cili do të bëjë lëkurën rreth syve tuaj të duket më e bukur

Një nga mjetet më të mira natyrore për të përmirësuar vizionin si dhe për të pasur lëkurë të bukur në zonën e syve është kjo recetë e thjeshtë. Procesi i përgatitjes së saj është gjithashtu mjaft i lehtë dhe efikas. Çfarë ju duhet: 3 hudhra, 10 lugë gjelle mjaltë organik, 200g vaj liri, 4 limona […]

Categories
Aktualiet

Elvis Pupa: Nëse të shtunën ndodh ajo që kam menduar, do rri, në të kundërt do dal

Në një bisedë me banorët, Visi është shprehur se do të largohet nga shtëpia të dielën. Ai ka thënë se nuk ka asgjë personale me banorët në shtëpi, por nuk përshtatet dot më me këtë lojë. Visi: Unë do rri dhe të shtunën edhe do iki të dielën. Keisi: Po pse do ikësh? Visi: S’më […]

Categories
Aktualiet

Mund te jete menuja e preferuar e syfyrit, duhet te kini kujdes me sasine e gjalpit

Një recetë perfekte për vaktin e mëngjesit, për të gjithë familjen tuaj. E shpejtë, e shijshme dhe e shëndetshme! Kujdes me sasinë e gjalpit sepse sic e dini gjalpi përmban shumë kalori. Përbërësit:  4 vezë, 1 qepë e kuqe, djathë kaçkavall, 2 speca, 1 domate të madhe, kripë, piper, pak qumësht, gjalpë. Përgatitja: Presim specat, […]

Categories
Aktualiet

Përveç faktit se janë shumë të shijshme, hurmat e Arabise nese i konsumoni cdo dite sistemi tretës

Ju mbase nuk dini disa fakte për hurmat e Arabisë, përveç faktit se janë shumë të shijshme dhe kanë shumë vlera ushqyese. Më poshtë po iu tregojmë disa fakte për to dhe pse ia vlen t’i konsumoni çdo ditë. Janë shumë ushqyese Hurmat e Arabisë janë shumë ushqyese dhe të pasura në mangan, magnez, fibra, […]

Categories
Aktualiet

Menyre e lire dhe pa kosto: Ngadalëson efektet e plakjes duke perdorur lekuren e molles

Të gjithë e dinë se një mollë në ditë e mban mjekun larg, por a e dini se lëkura e këtij fruti është gjithashtu e pasur në vitamina shumë të shëndetshme për shëndetin? Nëse mendoni se e themi këtë vetëm që ju ta hani mollën pa e qëruar gaboni. Edhe nëse e qëroni mollën do […]

Categories
Aktualiet

Buken deri me sot e keni blere me fara susami? Atehere perfitimet qe keni marre nga ky veprim as qe u shkon

Shumë të vlerësuara në kulturat lindore, mesdhetare dhe afrikane, farat e susamit janë përdorur për mijëra vjet për të shijuar ushqimin, për të siguruar yndyrna thelbësore dhe për të përmirësuar shëndetin e lëkurës. Susami ka një nga përmbajtjet më të larta të vajit në krahasim me farat e bimëve të tjera, dhe në të njëjtën […]