Categories
Aktualiet

Feston sot ditelindjen, ja sa vjeç mbush artisti i njohur Bujar Kapexhiu

Bujar Kapexhiu ka festuar ditëlindjen e 79. I urojmë artistit edhe shumë vite të lumtura dhe të begata. Ka lindur më 22 mars 1944 në Tiranë. Kapexhiu studioi për aktor në shkollën e lartë pranë Teatrit Kombëtar, si edhe kursin e lartë pasuniversitar, për regjisor po aty. Më 1968 filloi punë si regjisor në Teatrin […]

Categories
Aktualiet

Per kombinimin e mjaltit me qumesht nuk i keni ditur te gjitha perfitimet, pasi ndihmon trupin

Qumësht bajame me mjaltë: Bajamet janë shumë të pasura me triptofan dhe magnez, dy substanca që sëbashku me mjaltin janë shumë qetesuese për trupin. Mjalti rrit nivelet e insulinës në gj ak duke stimuluar prodhimin e triptofanit në nivel cerebral. Në këtë mënyrë prodhohet më shumë serotoninë, e cila na ndihmon të relaksohemi dhe të […]

Categories
Aktualiet

Ndiheni të fryrë, sikur keni shtuar 5 kg për dy ditë? Konsumoni këtë pije çdo mëngjes

Ndiheni të fryrë? Sikur keni shtuar 5 kg për dy ditë? Me shumë mundësia mund ta keni nga fryrja e barkut? Fatmirësisht, ju mund ta shmangni atë duke marrë disa masa paraprake, te cilat jane ne te miren e shendetit tuaj. Më po shtë do të gjeni lëngun e duhur për të elim inuar fryrjen […]

Categories
Aktualiet

Sot do të ishte një mjeke ose inxhiniere, por për shkak të biografisë Luiza Xhuvani vendosi te behej

Luzia Xhuvani, aktorja e njohur shqiptare, njëherësh ish-deputete e dorëhequr e zonës pak vite më parë, vijon ende aktivitetin skenik. Paçka disa goditjeve të rënda në jetën private, ku e fundit qe ndarja nga je ta e bashkëshortit të saj, regjisorit të njohur Gjergj Xhuvani, ajo nuk e ka ndërprerë raportin e saj me skenën, […]

Categories
Aktualiet

Receta tradicionale e festes se Sulltan Novruzit : Byrek me leke, i thjeshte dhe plot shije

Sot në të gjithë vendin festohet Sulltan Novruzi. Novruz në gjuhën persiane do të thotë ditë e re. Receta tradicionale e kësaj feste është byreku me lekë. E veçanta e këtij byreku është përbërja me 12 lakra me prodhime të tokës : Hithra ,spinaq ,presh, qepë ,një kokërr fasule, një kokërr misër, një gjethe sallatë, […]

Categories
Aktualiet

Per floket, vajzat dhe grate mund te perdorin kete trajtim pa kosto me patate dhe uje qe ben te mundur

Industria e bukurisë ka krijuar mijëra produkte kimike që mund të ndihmojnë në rritjen e shëndetshme të flokëve. Por këto produkte nuk blihen nga të gjithë, duke qenë se janë shumë të shtrenjtë për t’u përdorur rregullisht. Fatmirësisht, ka disa alternativa natyrale shumë të mira për rritjene flokëve, si është edhe lëngu i patates, i […]

Categories
Aktualiet

Mehdi Malkaj, me pensionin e tij 200 euro në muaj ai nuk paguan dot as dritat

Jam i sigurt, e njohin si xha Braho. Pak e dinë që quhet Mehdi Malkaj. Kështu ndodh kur rolin e ke ngopur me kaq lëng, me aq vërtetësi e art sa të arratiset emri që të kanë vënë prindérit. Mehdiu është shoku im i vjetër. Shumë i vjetër, jo nga ata të shkollës fillore, por […]

Categories
Aktualiet

Lorenca në Shqipëri, nuk mundi të gjejë një vend pune: U rikthye ne France dhe merr per 1 ore pune

Pse shqiptarët ndonjëherë duhet të ikin nga vendlindja për të dëshmuar suksesin dhe aftësitë e tyre? Kjo ka ndodhur edhe me Lorenca Bejko, e cila tani punon si asistente profesoreshe në një univeristet në Francë. Ajo thotë se në vendlindjen e saj në Shqipëri nuk ka mundur të gjejë punë, ndërsa në Francë tani po […]

Categories
Aktualiet

Në një litër ujë valoni 100-150 gjethe ulliri të freskëta: Duke filluar nga e ftohura

Në kohët e lashta, gjethet e ullirit besohej se përfaqësonin fuqinë hyjnore. Në Egjiptin e Lashtë, gjethet e ullirit përdoreshin për qëllime mjekësore. Në shekullin e 19-të gjethet e ullirit janë përdorur si metodë alternative për ethet dhe trajtimin e ma la rias. Përfitimet shëndetësore të gjetheve të ullirit janë të njohura edhe sot, kryesisht […]

Categories
Aktualiet

Festoi ditelindjen, por sa vjec mbushi aktori i njohur Mehdi Malkaj

Mehdi Malkaj ka lindur në 20 mars të vitit 1952 në qytetin e Memaliajt dhe këtë vit ka festuar 71-vjetorin e lindjes. Malkaj ka qenë një nga aktorët më këmbëngulës në protestat kundër shembjes së Teatrit Kombëtar dhe ishte ai që preku gjithë shqiptarët me sytë me lot kur TK u hodh në tokë. Aktrimi […]