Categories
Aktualiet

Flora dhe Avniu kanë depozituar ne llogarine bankare kursimet e 30 viteve punë: I biri mohon t’i ketë marrë

Këtë javë u përballën në gjyq Avniu dhe djali i tij Eranieo. Të pranishëm në publikun e programit “E Diela Shqiptare” ishin edhe bashkëshortja Flora dhe nipi i saj Jurgeni. Shkak i kësaj përballjeje në “Shihemi në gjyq” u bë llogaria bankare në të cilën Flora dhe Avniu kanë depozituar kursimet e 30 viteve punë. […]

Categories
Aktualiet

Para se te beni planet e fundjaves, hidhini nje sy parashikimit te meteorologes Lajda Porja

Të gjithë ata që duan të kalojnë fundjavën në bregdet, do të kenë mundësi t’i shijojnë rrezet e diellit paraditet e të shtunës dhe të dielës deri nga ora 14:00. Pasditet e fundjavës pritet të sjellin vranësira dhe reshje të pakëta shiu. Sinoptikanja Lajda Porja nga “MeteoAlb” thotë se nuk do të kemi një gjendje […]

Categories
Aktualiet

Pa perdorur kremin mbrojtes: Ylli Merja tregon arsyen perse duhet te dilni ne diell per 20 minuta

Mjeku Ylli Merja, i ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, tha se nëse dilni për 20 minuta në diell nuk është e nevojshme që të vendosni krem mbrojtës. Më tej ai theksoi se njeriu ka nevojë që të marrë rreze dielli. “Nuk është e nevojshme që të vësh një mbrojtës, kur ti […]

Categories
Aktualiet

Bieta shtanget nga historia e kengetares: Ne moshen 15 vjecare jam bere nene per here te pare

Dje në “Ftesë në 5” me Bieta Sulon ishte e ftuar këngëtarja shqiptare Blerina Balili. Për herë të parë ajo ndau disa detaje nga jeta personale që i kishte ruajtur me fanatizëm. Balili tregoi se familjarët e fejuan në moshën 13 vjeçare e një vit më vonë partneri “e rrëmbeu” siç ndodhte në atë kohë. […]

Categories
Aktualiet

Historia e Ilirit nga Berati qe perdori vezet e thëllëzës per te trajtuar semundjen qe ishte shfaqur pas shume

Për 25 vjet me radhë  Ilir Kanani jetoi dhe punoi në Gjermani, por një sëmundje e shfaqur pak kohë më parë, i ndryshoi rrjedhën e jetës dhe u kthye në Berat për t’u kuruar. Pas shumë konsultave dhe diagnostikimit të sëmundjes, mësoi se vezët e thëllëzës ishin kurative për të. Kura që i rekomanduan përveçse […]

Categories
Aktualiet

Fergese me mish viçi: Recete e thjesht dhe e shpejte qe do t’ju shkrij ne goje

Nga Dhurata Thanasi/Fotografia Armand Habazaj PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA: 300 g mish viçi, i prerë në kubikë, 1 qepë mesatare, 1 thelb hudhër, 1 spec i kuq dhe 1 jeshil, 1 kërcell selino (10 cm), 2 domate mesatare, 3 lugë gjelle miell misri, 2 lugë gjelle gjizë, 80 ml vaj ulliri,b1/3 lugë kafeje kanellë, 1/3 […]

Categories
Aktualiet

A duhet të sillen prindërit si shokë me fëmijët e tyre, flet Lira Gjika: “Truri i adoleshentit nuk e ka mbaruar pjekjen”

Të sillesh si prind apo si shok i fëmijës tënd? Kjo është një nga ato dilema që shoqëron shumë nëna dhe baballarë, por në të njëjtën kohë edhe i ndan në kampe të ndryshme. Lidhur me këtë temë ka reaguar pediatrja e njohur, Lira Gjika. Në një shkrim të publikuar në llogarinë e saj në […]

Categories
Aktualiet

Meteorologia e njohur: Nuk ka gjasa që deri në këtë datë të ketë një ditë nga mëngjesi deri në darkë me diell

Lajda Porja, nga metoalb tregoi si do të jetë moti për këtë javë. E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ajo tha se moti dhe këtë javë do të jetë i paqëndrueshëm, përfshirë diell e vranësira. Reshjet më të fokusuara janë në zonat malore, por nuk përjashtohen dhe disa zona në Tiranë, […]

Categories
Aktualiet

Sipas eksperteve ja sa grade duhet ta coni pjasterin gjate perdorimit ne menyre qe floket

Të gjitha ne e kemi patjetër në shtëpi një stilues flokësh si pIasteri dhe të paktën njëherë e kemi pyetur veten nëse po i drejtojmë flokët në temperaturën që duhet për të mos i dëmtuar. Parukieret janë ato që e dinë më mirë se kushdo temperaturën e piastrës së flokëve. Nëse i drejtoni flokët në […]

Categories
Aktualiet

I biri feston ditelindjen, Ardit Gjebrea i drejtohet me fjalet emocionuese

Sot gëzimi i parë i familjes Gjebrea feston ditëlindjen. Moderatori Ardit Gjebrea ka bërë një postim mjaft emocionues në ditëlindjen e 32-të të të birit. Tashmë si një shok, ky është urimi i Ardit Gjebreas për Jonin: Në këtë 32 vjetor tëndin realizoj përfundimisht se djalin e përjetshëm, e kam edhe shok. Tashmë u bë […]