Categories
Lifestyle

Rregullon nivelin e kolesterolit, mjafton ta pini cdo mengjes kete perberje e cila

Keni dëgjuar për pijen e artë? Kjo është një përzierje shumë e shëndetshme që ju mund ta pini çdo mëngjes sepse ofron një sërë përfitimesh shëndetësore. Shafrani i Indisë është përbërësi kryesor në këtë recetë. Curcumin është komponenti kryesor që gjendet tek shafrani dhe ka mbi 150 efekte terapeutike. Përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë […]

Categories
Lifestyle

Ju duhet vetëm një përbërës që patjetër tashmë e keni në kuzhinën tuaj per te bere tapetin te ndriçoje nga pastertia

Të kuptosh se si të pastrosh thellë një tepet mund të të duket një detyrë shqetësuese, veçanërisht nëse dëshiron ta bësh atë pa një makinë. Marrja me qira e atyre pastruesve të dobët të avullit mund të kushtojë me kalimin e kohës – dhe thirrja e profesionistëve për të kryer punën do të kushtojë edhe […]

Categories
Lifestyle

Ky eshte produkti qe nuk duhet ta prisni asnjehere tek derrasa e kuzhines, eshte ne te miren tuaj

Dërrasat e prerjes janë të pranishme në çdo kuzhinë dhe përdoren për shumë asortimente. Të disponueshme në një larmi materialesh nga druri në plastikë, dërrasat e prerjes mund të bëhen baza e rritjes së baktereve nëse nuk pastrohen siç duhet. Mund të duket si një ide e mirë të lani të gjitha enët e gatimit […]

Categories
Lifestyle

Nje recete ndryshe e specave te mbushur: Keto 2 perberes do t’iu japin atyre shije fantastike

Përbërësit: 10 – 12 speca të kuq (me madhësi mesatare), 1 qepë e thatë e madhe, 2-3 thelpinj hudhër, 2 tufa kopër, 1 lugë e vogël kripë, 100 g djathë i bardhë mund të shtoni dhe pak kaçkavall, 2 luge vaj ulliri për mbushjen dhe pak vaj për të pjekur specat, tuli i 2-3domateve ose […]

Categories
Lifestyle

Gjate gjithe jetes kishte menduar se burri i saj punonte si inxhiner, kur ai vdiq ajo gjeti ne zyren e tij

Iu deshën 70 vite për të njohur plotësisht burrin e saj. Në një martesë, çifti i ndan të gjitha me njëri-tjetrin por kjo, mesa duket nuk ndodh me të gjithë. Çifti Filis ishtë i martuar që në vitin 1944 dhe burri Glidor Fillips punonte si agjent sekret gjatë gjithë jetës por gruaja e tij nuk […]

Categories
Lifestyle

Mjafton te lyeni thembrat e çara me keto perberes te cilet i gjeni lehtesisht ne kuzhine, mundohuni te mos harxhoni para

Është mëse e zakonshme që në këtë periudhë të vitit të hiqni dorë nga këpucët dhe çizmet e rënda dhe t’i zëvendësoni me sandale, balerina apo shpaka me gisht. Megjithatë këto këpucë rrisin rrez ikun e shfaqjes së kallove apo flluskave të bezd ishmë në pjesë të ndryshme të këmbës. Kallot janë pjesë të trasha, […]

Categories
Lifestyle

Ecja ne maje te gishtave e femijeve deri ne moshen 2 vjeçe a duhet tiu shqetesoj? Ja se cfare thone ekspertet per kete veprim pasi

Ecja në majë të gishtave mund të jetë normale për fëmijët e moshës 12-15 muaj pasi provojnë pozicione të ndryshme të këmbëve. Në përgjithësi, ecja në majë të gishtave nuk është asgjë për t’u shqetësuar derisa fëmija juaj të mbush 2 vjeç. Përveç zbulimit të mënyrave të lëvizjes, ecja me gishtat e këmbëve mund të […]

Categories
Lifestyle

Ushqen pasiguri tek femija, Lira Gjika: Kjo eshte pyetja qe nuk duhet tia beni femijes suaj

Qoftë një herë të vetme jemi pyetur në vegjëli apo kemi pyetur fëmijët: Kë do ti më shumë? Këtë pyetje Lira Gjika e quan të tmerrshme, pasi ushqen edhe dyshimin dhe pasigurinë. Postimi i plotë në Facebook “Kë do ti më shumë?” kjo pyetje e tmerrshme, jo vetëm e vendos fëmijën përpara dilemës se cilin […]

Categories
Lifestyle

Keto jane 4 produktet qe nuk duhet ti perdorni ne rast se digjeni nga dielli tani ne stinen e veres

1. Pastë dhëmbësh Pasta e dhëmbëve zakonisht përdoret për të parandaluar sëmundjen e mishrave të dhëmbëve dhe për ta lënë gojën të ndjehet e freskët, por jo për të gjithë. Ka nga ata që e përdorin atë për të qetësuar djegien pas një dite të gjatë në plazh. Stephanie Taylor, eksperte e shëndetit dhe mirëqenies […]

Categories
Lifestyle

Nuk eshte nevoja te shkoni direkt e ne farmaci, po per dhimbjen e barkut mund te perdorni edhe kete kure sipas specialistit te njohur

Profesori dhe doktori i shkencave bujqësore, Zef Gjeta, i ftuar në ABC e Mëngjesit, ka folur për dhimbjet e stomakut. Ai ka treguar disa nga shkaqet që krijohet kjo dhimbje. Sipas profesorit, mënyra më e mirë për ta kuruar këtë dhimbje është duke pasur kujdes me ushqimet. Ai ka rekomanduar disa kura bimore që mund […]