Categories
Aktualiet

Dieta e detajuar 7 ditore qe do te largoj dhe shfryj barkun tuaj, mos u lodhni me çajra te ndryshem apo duke marre

Ushqimi qe konsumohet ne kete diete e mbron shendetin duke djegur me shume kalori.

Ju do te ndiheni me te lehte dhe do te humbisni deri ne 5 kilograme pas shtate diteve. Do te jeni me temperament me te gjalle dhe teper aktiv. Kjo diet kerkon te pini 10 deri ne 15 gota uje ne dite dhe te hiqni dore nga alkoli.

Dita e pare

Pervec bananeve kosumoni te gjithe frutat qe ju pelqejne. Konsumoni pjeper, shalqi dhe limon. Mund te humbni 1.3 kg qe ne diten e pare nese do te hani vetem shalqi dhe pjeper. Ju po e pergatisni sistemin per programin ne vijim.

Burim i vetem i ushqimit jane frutat e konservatuara apo te fresketa. Ushqimi me i persosur i natyres jane frutat pasi ofrojne gjithçka qe mund te deshironi per te jetuar nje jete te shendetshme.

Dita e dyte

Kosumoni perime derisa te ngopeni si te pagatuara ashtu edhe te gatuara. Nuk ka kufizim ne llojin qe zgjidhni apo ne sasi.

Per mengjes konsumoni nje patate te madhe te pjekur dhe mund t’i shtoni edhe pak gjalp nese deshironi. Ky kombinim konsumohet ne mengjes per energji dhe balance. Vazhdojeni pjesen tjeter te dites me perime qe s’kane shume kalori.

Dita e trete

Mos hani banane dhe patate. Kombinoni fruta dhe perimet sipas deshires pasi tanime sistemi juaj eshte i pergatitur qe te filloje te djege kilogramet e tepert. Ne diten e kater te dietes do te pakesohet deshira e madhe per ushqim.

Dita e katert

Ne diten e katert konsumoni tete ose me shume banane dhe pini tri gota qumesht. Kaliumi dhe natriumi qe kane munguar gjate diteve te fundit ne diet do te sigurohen nga bananet.

Konsumoni edhe pak sup speciale te holle. Humbja e deshires per embelsira do te verehet ne kete dite.

Dita e peste

Konsumoni gjate dites domate dhe mish lope rreth dy porcione me nga 300 grame. Beni edhe hamburger nese doni! Kete ushqim shoqerojeni me gjashte kokrra domate. Pini deri ne nje liter uje pasi sherben per te pastruar organizmin nga acidi urik.

Domatet kane fibra dhe acid ndersa mishi i lopes ju siguron hekur dhe proteina. Do te vereni se gjate urinimit, urina do te jete pa ngjyre. Domatet duhet t’i konsumoni te gjitha ndersa mish mund te hani aq sa te ndiheni mire.

Dita e gjashte

Edhe ne kete dite do te konsumoni perime pa kufizim dhe mish lope. Organizmi juaj nga sot priret te humbase peshe plotesisht. Do te vereni ndryshime te dukshme ne paraqitjen tuaj te jashtme.

Dita e shtate

Ne diten e shtate ushqimi perbehet nga lengu i frutave, perimet qe deshironi dhe orizi ngjyre kafe. Ne vazhdim duhet te keni kujdes me ushqimin qe te mos fitoni kilogramet e humbur por te ruani peshen e arritur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.