Categories
Aktualiet

E keni pothuajse te gjithe ne kuzhine kete erez po nuk ia dini vlerat: Nga bronkiti e deri tek stimulimi i sistemit tretës

Piperi i kuq është një erëz fantastike medicinale dhe terapeutike që mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve dhe lehtësimin e migrenës, të përzierave, dhimbjeve të fytit, inf eksioneve të sinuseve, urthit, hem orro ideve, dhimbjeve të stomakut, dhimbjeve të dhëmbëve, kyçeve dhe muskujve.

Kjo erëz është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe beta karotenit, prandaj është e mirë për lehtësimin e ftohjes, gripit, bronkitit dhe çdo inf eksioni tjetër vi ral.

Piperi i kuq mund të përdoret gjithashtu për të përmirësuar qarkullimin dhe për të forcuar sistemin kardiovaskular.

Në të njëjtën kohë rregullon nivelin e presionit të gja kut, prandaj është i shkëlqyeshëm për shëndetin e zemrës.

Kur merret me ushqim, mund të ndihmojë në rivendosjen e indeve të tretjes dhe mund të stimulojë sistemin tretës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.