Categories
Lifestyle

Ju duhet vetëm një përbërës që patjetër tashmë e keni në kuzhinën tuaj per te bere tapetin te ndriçoje nga pastertia

Të kuptosh se si të pastrosh thellë një tepet mund të të duket një detyrë shqetësuese, veçanërisht nëse dëshiron ta bësh atë pa një makinë.

Marrja me qira e atyre pastruesve të dobët të avullit mund të kushtojë me kalimin e kohës – dhe thirrja e profesionistëve për të kryer punën do të kushtojë edhe më shumë.

Për fat të mirë, nuk ka nevojë të grumbullohet para ose thjesht të jetohet me të gjitha njollat ​​dhe mbeturinat që mbërthehen në fibra. Ju mund ta pastroni thellë një qilim vetë me disa këshilla të zgjuara!

Si mund ta pastroj thellësisht tapetin pa makinë?

Jennifer Rodriguez, zyrtare kryesore e higjienës në Pro Housekeepers, ofron një metodë që përdor një fshesë me korrent plus sodë buke ose shampo pjatash. Ne e duam këtë metodë sepse ju duhet vetëm një përbërës që patjetër tashmë e keni në kuzhinën tuaj.

Pastrues të nevojshëm: Sode buke ose sapun pjatash

Mjetet e nevojshme: Furçë dhëmbësh, furçë, leckë ose peshqir të pastër dhe kovë

Bëni gati një kovë me ujë të ngrohtë dhe mjetin tuaj të preferuar për pastrim. Pastroni me fshesë të gjithë zonën që dëshironi të pastroni për të hequr qafe papastërtitë dhe pluhurin.

Nëse përdorni sodë buke, spërkatni njollën derisa të mbulohet plotësisht. Nëse përdorni sapun për enë, matni madhësinë e njollës dhe përdorni 1 lugë gjelle për 15 centimetra njollë.

Gërryeni rreth e rrotull derisa të shihni flluska.

Duke përdorur një furçë të vjetër, furçë dhëmbësh, leckë ose peshqir, pastroni butësisht njollën me ujë të ngrohtë. Mos e lagni plotësisht, thjesht bëjeni të lagur sa të pastroni papastërtitë / njollat. Hapni dritaret aty pranë për të lejuar që tepihu të thahet në ajër. Pasi të jetë tharë, pastroni përsëri me fshesë me korrent.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *