Categories
Shendet

Pa u munduar shume : Largoni dhjamin e barkut me keto 5 menyra teper te thjeshta

Dëshironi të humbni peshë pa iu nënshtruar ndonjë diete të rreptë apo sforcimeve fizike? Më poshtë mund të gjeni disa mënyra të thjeshta për të djegur 500 kalori çdo ditë.

Nutricionistja Susie Burrell kohët e fundit zbuloi se si mund të digjni 500kcal me përpjekje minimale.

Më poshtë mund të gjeni këshillat e saj:

Investoni në kaloritë tuaja sa herë të jeni ulur në tavolinë

Susie zbuloi se ju mund të digjni 50kcal për çdo orë që qëndroni në tavolinën tuaj.

Pra, të ngrihesh nga pozicioni yt i ngurtë është një mënyrë e sigurt për të humbur qindra kalori çdo javë.

Ndërsa kjo mund të duket si një punë e përditshme, qëndrimi i shkurtër prej 20 minuta në këmbët tuaja pas një ore qëndrimi në tavolinë është e gjitha që duhet të bëni për të humbur peshë.

Bëni ecje

Në vend që të takoni shokët apo kolegët tuaj për ndonjë kafe apo tortë, fillo të ecësh.

Ju mund të shfrytëzoni ecjen në park apo në ndonjë hapësirë tjetër të disponueshme për personat e interesuar për ecje.

Merrni më shumë proteinë

Trupi juaj duhet të punojë më shumë për të përpunuar proteinat.

Ndërsa lënda ushqyese merr më shumë kohë për t’u tretur se karbohidratet ose sheqernat, ju humbni më shumë kalori duke ngrënë ato.

Ushqime të pasura me proteina thuhet gjithashtu se ndihmojnë në humbjen e peshës pasi ndihmojnë në djegien e yndyrës dhe ndërtimin e muskujve.

Bëni që t’iu rrahë zemra më shumë

Mendoni të ecni për 10-15 minuta apo të ecni në shkallë për 20-30 herë.

Pini ujë të ftohtë

Të qëndruarit të hidratuar iu ndihmon të shmangni dëshirën për të ngrënë përgjatë ditës.

Hulumtuesit thonë që ju mund të digjni 100 kalori shtesë duke e bërë këtë praktikë çdo ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *