Categories
Aktualiet

Per te kenaqur te gjithe familjen mund te gatuani receten e pules me kos dhe hudher

Kjo recete do tju mahnise, mishi qendron i bute e plot leng, por gjithashtu ka nje shije perfekte nga erezat e perdorura. Perberesit: Nje pule mesatare, 2 gota kos , 6-8 thelpinj hudher , 2-3 luge gjelle me vaj ulliri , kripe, piper, majdanoz i grire.

Pergatitja; Pulen e ndajme ne copa pasi ta kemi lare dhe e vonosim ne nje pjate dhe e sperkasim me pak kripe.

Ne nje tas hedhim kosin pak krip dhe piper sipas deshires dhe i perziejme deri sa te formojne nje trajte. Pasi kemi pergatitur kosin hedhim copat e pules dhe i perziejme me nje luge druri.

Ne nje tave qelqi ose balte hedhim vajin e ullirit dhe me pas qerojme hudhrat dhe mjafton ti ndajme ne gjysem. Masen me mishin e pules dhe kosin e kalojme ne tave ku hedhim dhe hudhrat e prera.

E pjekim ne furre me 220 grade per reth 40 minuta derisa mishi te jet pjekur plotesisht. para se ta servirni hidhini majdanozin e grire per nje shije unike. Ju befte mire!/gatuajshendetshem.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *