Categories
Aktualiet

Provoni te lani koken me kete çaj: Lëreni të veprojë për 2 orë dhe me pas lani kokën si zakonisht

Në mjekësinë popullore hithra njihet si mbretëresha e bimëve mjekësore, për shkak të efekteve të saj pozitive në shërimin e disa sëm undjeve.

Ajo është e pasur me proteina, kalcium, magnez, fosfor, beta karoten, si dhe vitamina A, C, D, dhe kompleksin e vitaminave B.

Hithra lu fton infla ma cionin, reumatizmën, trajton kontraktimet e muskujve, ale rgjinë dhe tensionin e lartë të gja kut, por gjen përdorim të gjerë edhe në kujdesin ndaj flokëve.

Përgatitja e çajit të hithrës.

Për të përgatitur çajin nevojitet një lugë nga bima e tharë dhe e grimcuar. Kjo masë hidhet në një gotë me ujë të nxehtë dhe lihet në qetësi për 15 minuta.

Personave që kanë probleme me zbokthin u rekomandohet larja e kokës me çaj hithrash, 2-3 herë në javë. Floku juaj është i thatë, i pashëndetshëm dhe i zhv eshur nga sebumi, yndyra natyrale e flokëve.

Në një enë rrihen 2 verdha vezësh, shtoni 1 lugë gjelle mjaltë, 5-10 vaj esencial hithre dhe 1 filxhan kafeje me çaj hithrash. Përziejini përbërësit dhe më pas masazhoni flokët.

Lëreni të veprojë për 2 orë dhe lani kokën si zakonisht, por shpëlarjen e fundit bëjeni me çaj. Rezultati do te jete i kenaqshem.

Leave a Reply

Your email address will not be published.