Categories
Aktualiet

Zbulohet plani i SHBA-së dhe BE-së nëse Zelensky vendos të largohet nga Ukraina

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë kanë diskutuar se si Perëndimi do të mbështeste një qeveri në mërgim të drejtuar nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky nëse duhet të largohej nga Kievi, thanë zyrtarët perëndimorë për CNN.

Diskutimet kanë variuar nga mbështetja e Zelensky-t dhe zyrtarëve të lartë ukrainas në një lëvizje të mundshme në Lviv në Ukrainën perëndimore, tek mundësia që Zelensky dhe ndihmësit e tij të detyrohen të largohen nga Ukraina dhe të krijojnë një qeveri të re në Poloni, thanë zyrtarët.

Diskutimet janë vetëm paraprake dhe nuk është marrë asnjë vendim, thanë burimet.

Zyrtarët perëndimorë gjithashtu kanë qenë të kujdesshëm për të diskutuar drejtpërdrejt me Zelenskyn një qeveri në mërgim, sepse ai dëshiron të qëndrojë në Kiev dhe deri më tani ka refuzuar bisedat që fokusohen në çdo gjë tjetër përveç nxitjes së Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë, shpjeguan dy diplomatë perëndimorë.

Ata shtuan se ka pasur diskutime për dërgimin e një ose më shumë anëtarëve të qeverisë së Zelensky në një vend të jashtëm ku mund të krijohet një qeveri në rast se Kievi bie dhe Zelensky nuk dëshiron ose nuk mund të largohet.

“Ukrainasit kanë plane për të cilat unë nuk do të flas ose nuk do të hyj në ndonjë detaj për t’u siguruar që ka vazhdimësi të qeverisë në një mënyrë ose në një tjetër, dhe unë do ta lë me kaq,” Sekretari i Shteti Antony Blinken i tha CBS të dielën.

Zyrtarët amerikanë dhe evropianë besuan në ditët e mëparshme të luftës se transferimi i Zelensky në Lviv mund të ishte i realizueshëm, sepse nuk ishte e qartë nëse Rusia do të synonte Ukrainën perëndimore.

Por tani duke pasur parasysh përshkallëzimin dramatik të Rusisë gjatë disa ditëve të fundit kundër objektivave civile në të gjithë Ukrainën ata nuk janë aq të sigurt se Rusia do të kursejë ndonjë centimetër të territorit ukrainas./abcnews.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.