Kjo kurë është ìdeale për pastrìmìn e mushkërìve dhe rrugëve të frymëmarrjes : Mund ta përdornì në rast se

Detyra e sistemit imunitar është që të na mbrojë kundër tyre falë prodhimit të antitr upave.

Megjithatë ka raste kur sistemi i frymëmarrjes ka nevojë për një ndihmë shtesë të përballojë su lme të njëpasnjëshme.

E vërteta është se edhe nëse njeriu ndjek një regjim të shëndetshëm ushqimor apo stil jetese, nuk i shpëton dot ndotjes së ajrit, subst ancave kimike dhe faktorëve të tjerë të jashtëm.

Për pasojë, njeriu përballet me të ftohurën e përsëritur, kollën, bllo kimet e rrugëve të frymëmarrjes që mund të bëhen kro nike.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, një nga kurat më të mira në mbrojtje të rrugëve të frymëmarrjes është rigoni me vajin e ullirit.

Përbërësit: 1 kërcell i freskët rigoni, ose dy lugë çaji rigon i thatë.1 filxhan çaji me vaj ulliri.

Përgatitja :

Lajeni rigonin nëse është i freskët dhe lëreni të thahet.Nëse është i thatë merrni dy lugë çaji me rigo

Më pas shtypeni në një enë.Rigonin e shty pur transferojeni në një kavanoz qelqi dhe më pas shtoni vajin e ullirit. Kavanozin mbajeni në një vend të freskët dhe të errët për 2-3 javë.

Çdo dy ditë hiqeni kapakun dhe përziejini përbërësit me një lugë druri.

Kur rigoni të jetë tretur mjaftueshëm, kullojeni dhe përdoreni vajin.Si Ta Përdorni Kurën E Vajit Të Ullirit Me Rigon.Sipas informacioneve të AgroWeb.org rekomandohet pirja e gjysëm luge çaji me këtë vaj esëll në mëngjes.

Nëse aroma është shumë e fortë, atëherë treteni në një gotë me ujë ose lëng frutash.Në rast se vuani nga ndonjë sëm. undje e rrugëve të frymëmarrjes merreni kurën jo vetëm në mëngjes por edhe në mbrëmje përpara gjumit.

Ky vaj mund të aplikohet edhe në lëkurë dhe në kraharor për të larguar bllo kimin.

Kura duhet të përdoret për 2 javë deri sa shëndeti juaj të përmirësohet.
Vlerat E Kurës Së Vajit Të Ullirit Me Rigon

Kombinimi i rigonit me vajin e ullirit krijon një antibiotik natyral që lu fton inflamacionin.

Kjo kurë është ideale për pastrimin e mushkërive dhe rrugëve të frymëmarrjes.

Vaji i ullirit dhe rigoni janë shumë të pasur me antioksidantë që pastrojnë organizmin nga radikalet e lira.

Kura e bën imunitetin më të fortë dhe përmirëson qarkullimin e gja kut duke furnizuar organizmin me magnez, kalçium dhe hekur.

Kjo kurë është e shkëlqyer për përmirësimin e tretjes dhe mbrojtjen e shëndetit kardiova skular.

Atë mund ta përdorni kundër dhi mbjeve të kokës, tensionit muskular e të tjerë.Ajo përbën një masë të shkëlqyer parandaluese pa efekte anësore./thenieperjeten.info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *