Ja se sì kjo perberje e lehte e kuzhìnes do te permìrsoj shìkìmìn dhe kujtesen, bashkojìnì bashke keto

Rrika ose e njohur ndryshe si rrepa e bardhë, përshpejton metabolizmin, jep energji kështu që nuk do të lodheni më. Stimulon rritjen e bak tereve të mira në stomak

Ky ilaç është një nga më të fuqishmit që jo vetëm do të përmirësojë kujtesën tuaj me 80%, por gjithashtu do të shkrijë depozitat e dhj amit me të cilat jeni duke lu ftuar për vite me rradhë.

Përbërësi kryesor në këtë il’aç është rrikë, i cili është i pasur me vitaminë C, kalium, vitamina B1, B2 dhe B6, si dhe hekur, magnez dhe fosfor.

PERFITIMET SHENDETSORE TE RRIKES

Përmirëson rezistencën e trupit, sepse përmban vitaminë C, kalium, kalcium, magnez dhe fosfor, si dhe vitamina B, konsiderohet si një mbrojtës natyral kundër ftohjeve, viruseve dhe gripit dhe sëm undjeve të tjera sezonale.

Ka një shije pikante falë përbërësit glikozid sinigrin, i cili ka një efekt shumë të dobishëm në sinuse. Kështu, kur konsumohet, ajo hap sinuset e bll okuara dhe thi thja me këtë bar ndihmon në pastrimin e të gjitha rrugëve të frymëmarrjes.

Eshtë një antibio tik dhe ruajtës natyral, pasi është provuar që parandalon rritjen e bak tereve.

Pastron mëlçinë dhe prandaj rekomandohet për detoks kur duam të heqim të gjitha subst ancat e dëmshme nga trupi

Përmirëson dhe lehtëson tretjen, pasi stimulon peristaltikën veçanërisht nëse e konsumoni me ushqime të yndyrshme dhe të kripura gjatë pushimeve.

Rrrika është një mbrojtës i zemrës që përmirëson qarkullimin dhe vepron në mënyrë parandaluese në sëm undjet kardiova skulare.

Shënim: Përbërësit aktivë të rrikës mund të shkaktojnë të vjella dhe diarre nëse konsumohen në sasi të mëdha, veçanërisht nëse përgatitni tinktura të rrikë të freskët me më shumë se 80 ml lëng rrikë.

Rrika zakonisht integrohet e freskët ose pritet në kube, sepse hu mbet vetitë e saj shëruese kur gatuhet.

PERBERESIT QE DUHEN: 125 g rrikë, 4 limon, 3 lugë mjaltë, 2 lugë kanellë, një copë e vogël xhenxhefili të freskët rreth 2 cm

Procedura: Futni rrikë dhe xhenxhefil në një blender. Shtry dhni limonin, shtoni lëng në blender dhe përziejeni mirë. Në fund shtoni kanellë dhe mjaltë. Ruani një përzierje të ekuilibruar mirë në një kavanoz qelqi.

Përdorimi: Dy herë në ditë një lugë gjelle para ushqimit, dhe nëse ushtroni para trajnimit. Praktikojeni këtë për tre javë dhe kur të shihni rezultatet fen omen ale nuk do të pend oheni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *