Categories
Aktualiet

Nuk e keni ditur, mesojeni nje here e mire perse sherben kjo vrima ne lavan

Ajo vrimë e vogël në lavaman nën çezmë nuk është aty pa ndonjë arsye Në fakt ajo ka dy funksione shumë të rëndësishme. Funksioni i parë është të lejoni që uji të kullojë më lehtë. Pa këtë vrimë, uji do të merrte shumë më tepër kohë për t’u kulluar. Falë vrimës, ajri nga lart lejon […]

Categories
Aktualiet

Bore ne Tirane? Ja dita kur pritet te bjere sipas meteorologeve

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak parashikon që dita e martë pritet të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të paqëndrueshme. Moti parashikohet me vranësira dhe intervale të shkurtra kthjellimi. Që në orët e para të 24-orëshit, priten reshje shiu e bore me intensitet të ulët. Për shkak të masave ajrore më të ftohta pritet që reshjet e […]

Categories
Aktualiet

Duhet me patjeter ti nderroni : 4 shenjat qe tregojne se dysheku eshte mbushur plot me insekte

Edhe pse insektet në dyshek ose kolltuk nuk transmetojnë asnjë sëmundje infektive, ato mund të jenë shqetësuese dhe madje mund të shkaktojnë disa probleme shëndetësore. Nga reaksionet fizike, si skuqja apo alergjia, deri tek efektet psikologjike, si ankthi, stresi dhe pagjumësia – këto arsye janë më shumë sesa të mjaftueshme për t’i bërë ato të […]

Categories
Aktualiet

Çajrat që i duhen çdo prindi në shtëpi, mjeku popullor: Përdorini për problemet më të përhapura te fëmijët

Mjeku popullor ka sjellë këshilla tepër të vlefshme për çajrat dhe bimët që ndihmojnë në sëmundje të ndryshme që prekin fëmijët. Ai tregoi për disa nga sëmundjet që preken më shpesh fëmijët dhe kurimin që vjen prej bimëve medicinale. Në moshë të vogël fëmijët vuajnë zakonisht nga fryerjet e barkut dhe zorrëve dhe sipas tij […]

Categories
Aktualiet

Sot Dr. Flori do festonte ditëlindjen, nje nga miqte e tij ndan foton dhe ben dedikimin e veçante

Sot Dr. Flori do festonte ditëlindjen dhe në këtë ditë, një nga miqtë e tij më të mirë Landi Hysi e ka kujtuar dhe në rrjetet sociale. Teksa ka ndarë një foto me Florin dhe Mirin, ai shkruan se një mijë fjalë nuk do ishin mjaft pasi boshllëku mbetet, por shton se nuk i mbetet […]

Categories
Aktualiet

E fundit / Kishte nje pushim te shkurter, cfare po ndodh ne te vertete me negociatat midis delegacioneve

Negociatat midis delegaconeve ruse dhe ukrainase pas një pause disa minutash, kanë rifilluar sërish. Më herët, parlamenti i Ukrainës tha se bisedimet me zeyrtarët rusë në kufirin në Bjellorusi kishin përfunduar. Por, ata kanë sqaruar se zyrtarët ishin thjesht në një pushim dhe raundi i tretë i negociatave ka rifilluar sërish. Takimi ka për qëllim […]

Categories
Aktualiet

3 metodat per te ulur temperaturen ne kushtet e shtepise qe nuk i keni ditur me pare

Ka disa produkte ushqimore që ulin temperaturën e lartë, njësoj si medikamentet e posaçme. Patate Grijeni pataten, vendosini në këmbë dhe vishni çorape. Mbajeni veshjen derisa të thahet, pastaj zëvendësoni nëse është e nevojshme. Qepë Ashtu si patatet, thjesht shtoni pak kripë për të lëshuar lëng. E bardha e vezës Ndani të bardhat e vezëve […]

Categories
Aktualiet

Zverdhja e dhembeve po u vjen si rezultat i ketyre gabimeve qe i beni cdo dite, hiqni dore sa me pare

Soda e sheqerit dhe pijet e freskëta mund të prishin smaltin e dhëmbëve tuaj, por çaji i ftohtë në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të kujdeseni për ngjyrën e bardhë. 94% e njerëzve thanë se buzëqeshja është gjëja e parë që ata vërejnë kur takojnë dikë. Dhe megjithëse shumica prej nesh ëndërron të ketë një […]

Categories
Aktualiet

Nuk duhet anashkaluar / Ngjyra e dyllit tregon kete problem shendetesor

Është një procedurë normale higjienike për të pastruar veshët një herë në disa ditë. Sidoqoftë, jo të gjithë e dimë që dylli i veshit ka një funksion mbrojtës dhe mund të tregojë gjendjen e shëndetit tonë.Me ndihmën e këtij artikulli, mund të kontrolloni ngjyrën e dyllit tuaj të veshit dhe të kuptoni se çfarë tregon. […]

Categories
Aktualiet

Byrek me turshi nga Zonja Vjollca qe do t’iu bej te lepini gishtat

A keni provuar ndonjëherë byrek me turshi? Kjo recetë nga Zonja Vjollca duhet provuar me patjetër dhe pse jo këtë fundjavë që keni para. INGREDIENTËT 1 filxhan çaji kos 1 filxhan çaji ujë Kripë 2 lugë gjelle vaj ulliri 400 gram miell 1 lugë kafe sodë buke Mbushja: 1 qepë 1 kg lakër turshi kripë […]