Receta natyrale qe zevendeson kremerat e shtrenjte: U nevojìtet gjysem fìlxhanì kafe te bluar

Kujt i nevojiten maskat e shtrenjta për fytyrë kur mund t?i përgatisim lehtësisht në shtëpi me metoda alternative. Kafja është shumë e mirë për lëkurën, pasi e pastron dhe e bën më të shndritshme. Ajo është ideale për të gjitha llojet e lëkurës.

Për përgatitjen e kësaj maske nevojiten këto përbërës:

½ filxhan kafe të bluar organike

½ filxhan me pluhur kakaoje

1 filxhan qumësht

1 lugë gjelle lëng limoni (për lëkurë të thatë provoni vaj ulliri ose bajame)

1 lugë gjelle mjaltë

Përgatitja:

Përzieni kafen e bluar me pluhurin e kakaos në një enë. Shtoni qumështin dhe përzieni mirë derisa të formohet një pastë. Shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin. Aplikojeni në fytyrë dhe lëreni të thahet (deri në 20 minuta). Në fund lajeni fytyrën.

Kafja e pasuron fytyrën me antioksidues.

Kafja përmban kafeinë që mbron lëkurën nga rrezet e dëmshme ultraviolet.

Ajo parandalon daljen e rrudhave dhe ruan elasticitetin e lëkurës.

Kafja është e mirë edhe për eliminimin e celulitit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *