Nese deshìronì te flìnì sì “qìngj” gjate nates, mos ì konsumonì keto 4 ushqìme

Ne e dimë që ushqime të caktuara që përmbajnë kafeinë ose sheqer mund të stimulojnë sistemin nervor, duke e bërë të vështirë gjumin.

Por ka edhe ushqime që kanë efektin e kundërt.

Mos harroni karbohidratet

Ushqyerja që përfshin nxjerrjen e karbohidrateve mund të prishë ekuilibrin kimik të trupit dhe kështu të parandalojë gjumin e mirë.

Në vend që t’i eliminoni plotësisht ato nga dieta juaj, jini të mençur të zgjidhni karbohidratet që hani. Në mbrëmje shtoni bizele ose thjerrëza me karboni, sugjeron nutricionistja Kathleen Alum.

Përfshirja e karbohidrateve në dietë ndihmon në rritjen e niveleve të triptofanit, një aminoacid thelbësor në gjak, të cilin trupi i kthen në serotonin.

Shpesh quhet hormoni i lumturisë, dhe do t’i japë trupit tuaj paqe mendore dhe një gjendje që ju bën më të lehtë gjumin.

Përdorni kamomil

Nëse jeni të stresuar dhe të paaftë për t’u çlodhur, pini çaj të ngrohtë kamomili. Kjo barishte e mrekullueshme nuk përmban kafeinë dhe është plot me krizinë, e cila ka një efekt antioksidues dhe një efekt qetësues të provuar.

Efektiviteti i kësaj substance tregohet gjithashtu nga fakti që shpesh përdoret si ilaç për pagjumësinë dhe çrregullimet e tjera të gjumit.

Një grusht bajame

Sheqeri i dobët dhe i pasur me proteina dhe magnez, bajamet janë të shkëlqyera për të relaksuar muskujt e lënduar.

Ato përmbajnë yndyra dhe fibra të shëndetshme, kështu që ato stabilizojnë nivelin e sheqerit në gjak, gjë që do t’ju pengojë të hapni frigoriferin në vdekjen e natës.

Nëse shqetësoheni për peshën e tepërt, mos e teproni me bajame. Mjafton një grusht bajame në ditë ose 30 gramë.

Banane

Bananet janë një burim i shkëlqyeshëm i kaliumit, një mineral i fuqishëm që do të qetësojë sistemin nervor. Ato përmbajnë sasi të mëdha të vitaminës B, e cila ndihmon në shndërrimin e triptofanit në serotonin.

Çfarë duhet të shmangim?

Pijet që përmbajnë kafeinë dhe alkool nuk duhet të pihen para gjumit. Shmangni sheqerin dhe ushqimet e rënda.

Për shkak të zgjedhjeve të gabuara të ushqimit, kimikatet në trup mund të prishin nivelin e sheqerit në gjak dhe kjo mund të jetë arsyeja pse zgjoheni natën, thotë Kathleen Alum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *