Largonì eren e keqe te gojes me kete çaj ì cìlì gjendet lehtesìsht: Pìjenì 3 here ne dìte

Çdo njeri gjatë jetës së tij të paktën një herë ka vuajtur nga një problem i tillë pra nga era e keqe e gojës që në mjekësi njihet si HALITOZIS.

Kjo për arsye të ndryshme. Mendohet se rreth %50 e popullsisë vuan nga një problem i tillë. Në Amerikë gati 50% e meshkujve dhe rreth 60% e femrave përdorin spray (erëra të mira) të ndryshëm apo çamçakëza për ta parandaluar atë. Por ne po ju sjellim verisonin natyrale për ta eliminuar…

Ka dy mënyra

Trumza (Thymus serpyllum) është një shkurre shumëvjeçare që rritet deri në 30 cm.

Ka gjethe të ngushta eliptike gri-jeshile me kërcell të shkurtër. Lulet e rrumbullakëta rozë dhe vjollcë të zbehtë rriten në majat e kërcellit dhe kanë një aromë të fortë dhe të këndshme

Në mjekësinë popullore çaji i trumzës rekomandohet për menstruacione të dhimbshme, dispepsi, bronkit, laringit dhe mahmurllëk.
Përdoret nga jashtë për trajtimin e prerjeve të vogla, mastitit, infeksioneve të fytit dhe gojës.

Çaji vepron edhe me mukozën e tepërt në organet e frymëmarrjes, mukozën e mushkërive, kollën e mirë, katarrën bronkiale etj.
Për shkak të aromës së këndshme dhe vetive antibakteriale, është një përbërës i zakonshëm në pastën e dhëmbëve. Përveçse i pastron dhëmbët, forcon edhe mishrat e dhëmbëve dhe freskon frymëmarrjen.

Çaji i trumzës mund të përgatitet në dy mënyra. Në të parën bima zhytet në ujë të vluar, dhe në të dytën në të ftohtë.
2 lugë gjelle gjethe trumze, lulet dhe pjesët mbitokësore i derdhim me 2 dl ujë të vluar dhe i lëmë për 30 minuta. Më pas kullojeni çajin dhe pijeni atë të pa ëmbëlsuar tri herë në ditë.

Një mënyrë tjetër është të hidhni një lugë gjelle nga e njëjta masë me 2 dl ujë të ftohtë dhe ta ngrohni ngadalë derisa të vlojë, më pas ta lini të qëndrojë për 30 minuta. Kullojeni dhe pini çaj pa sheqer tri herë në ditë për 2 dl.

Nëse dëshironi të ëmbëlsoni çajin, shtoni një lugë çaji mjaltë.

Shënim: Mjekimet popullore nuk janë ilaçe, por shërbejnë për të lehtësuar sëmundjet. Për çdo problem shëndetësor që keni, sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *