Mjafton te benì bashke keto 2 perberes per te trajtuar kolesterolìn: Nuk duhet ta konsumonì me shume se 2-3 dìte

A keni dëgjuar ndonjëherë për Pasteli? Kombinimi i një shije të ëmbël dhe fuqia shëruese është e rrallë, por kjo recetë është shembull i përkryer i një kombinimi të tillë.

Pasteli i parë u zbulua 6.000 vjet më parë, dhe është përdorur në Greqinë e lashtë dhe Lindjen e Mesme. Kjo recetë është përmendur në Iliada e Homerit, ku është quajtur Intrion.

Kjo është një nga gjërat më të shijshme që ju do të provoni ndonjëherë, dhe në të njëjtën kohë, është plot me ushqyes të fuqishëm.

Le të fillojmë nga fillimi. Pasteli është përmendur në Iliada si një ushqim që i është dhënë ushtarëve para se të shkonin në bet ejat e tyre, për të rritur energjinë e tyre dhe për t’u dhënë atyre forcë.

Çfarë është Pasteli? Është një il’aç i bërë nga dy super përbërës të shëndetshëm susam dhe mjaltë.

Disa njerëz preferojnë të telefonojnë për ta marrë të gatshme ndërsa ju rekomandojmë ta përgatitni vetë.

Në këtë artikull ju mund të mësoni se si të bëni këtë ilaç të shëndetshëm dhe të shijshëm që quhet byrek mjaltë-susam:

Përbërësit:

300g tahin (paste susami direkt nga fusha)

300g mjaltë organik

Përgatitja:

Para se të përzieni përbërësit në një tas, mblidhni lëngun nga maja e tahinit në fushat ku mbillet. Ky lëng tahini do t’ju ndihmojë të formojnë Pastelin.

Sasi e vogël e disa farave të susamit mbi topat e lëngut që është i trashë si ngjitës (pra ngjitini ato si në figurën në krah) dhe mbajini ata në frigorifer. Ju gjithashtu mund të shtoni disa arra, lajthi, fistikë dhe çfarëdo arra të tjera që ju pëlqejnë.

Disa njerëz e bëjnë rosto Pasteli, por ne nuk e rekomandojmë këtë, sepse ngrohja mund të shkatërrojë ushqyesit.

Pasteli mund të konsumohen si një kurë ose meze e lehtë, por ju nuk duhet të hani më shumë se 2-3 në ditë, sepse çdo top ka kalori, kështu që ju nuk dëshironi të hani shumë.

Kombinimi i këtyre dy përbërësve është një mrekulli në mesin e ushqyesve. Pasteli është i pasur në: zink, hekur, fibër, magnez, kalcium, bakër, Vitaminat, vitamina B

Për të qenë më i saktë – të gjithë ushqyesit që trupi juaj ka nevojë!

Sipas ekspertëve, Pasteli ndikon pozitivisht në rregullimin e yndyrës në gjak, sidomos në rregullimin e raportit midis LDH dhe HDL kolesterolit.

Pasteli është i mirë për aritmi, hipertension, dhe takikardi, dhe gjithashtu rregullon qarkullimin e gjakut.

Ky ilaç i lashtë do t’ju japë energji të mjaftueshme për përpjekjet fizike dhe mendore, dhe konsumi afatgjatë i Pastelit do t’ju ndihmojë të reduktoni ankthin, lodhjen kronike, dhe depresionin.

Ne ju rekomandojmë të provoni këtë recetë, sepse ne besojmë se ju nuk do të keni provuar një ilaç të shëndetshme dhe më të shijshme deri tani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *