Nese u hahet para se te flìnì te pakten hanì 1 nga keto 6 ushqìmet

Ndodh shpesh që të rrimë zgjuar më vonë se ç’duhet, të mos arrijmë të hamë darkë në orën e zakonshme sepse kemi shkuar vonë në shtëpi, ose thjesht të kemi uri në mbrëmje para se të shkojmë në shtrat

Prej kohësh ekziston një teori që të ngrënit para gjumit lidhet me shtimin në peshë, por megjithëse ky është kryesisht një mit, ajo që hani para gjumit mund të ndikojë në peshën tuaj me kalimin e kohës, si dhe gjumin tuaj të qetë dhe të shëndoshë.

Nutricionistët kanë përpiluar një listë të ushqimeve që janë zgjidhja më e mirë për një vakt para gjumit.

1. Arra

Arrat janë të pasura me kalcium, magnez, vitamina B, proteina dhe yndyra të shëndetshme për zemrën si omega-3 me bazë bimore.

Për shkak se arrat përmbajnë kaq shumë lëndë ushqyese të dobishme, hulumtimi ka treguar se ngrënia e arrave mund të ndihmojë në parandalimin e diabetit të tipit 2 dhe të tjera.

2. Banane

Përveçse të shijshme, bananet në fakt mund t’ju ndihmojnë të flini. Bananet përmbajnë kalium, i cili është një relaksues natyral i muskujve dhe ndihmon për gjumë të mirë. Ato përmbajnë gjithashtu triptofan, i cili jo vetëm që përmirëson disponimin, por mund të ndihmojë edhe në një gjumë të qetë të natës.

Por duhet theksuar se bananet përmbajnë një sasi të mirë sheqeri, rreth 15 gram për banane. Megjithëse sheqeri i tepërt mund të prishë gjumin, sheqeri që gjendet në banane është natyral dhe do të ketë më pak efekt në sheqerin në gjak sesa sheqernat e rafinuar. Dhe bananet kanë mjaft përfitime të tjera për t’i bërë ato një rostiçeri të vlefshme para gjumit gjithsesi – dhe një që nuk ka gjasa të prishë gjumin tuaj.

3. Arra me çokollatë

Nuk mund të gaboni me çokollatën e zezë dhe arrat për të shuar urinë para gjumit, falë proteinave që stabilizojnë gjakun dhe yndyrave të shëndetshme që gjenden tek arrat.

Çokollata e zezë dihet gjithashtu se është sasia e duhur e ëmbëlsirave, por ajo përmban kafeinë. Një copë çokollatë e zezë me 70% deri në 85% kakao ka rreth 80 miligramë.

4. Kos grek me bajame dhe manaferra

Nëse nuk e keni problem të përgatitni një vakt para gjumit dhe me këtë nënkuptojmë përzierjen e disa ushqimeve së bashku, dietologia e regjistruar Abby Vichill rekomandon kos grek me bajame dhe manaferra.

Shumica e njerëzve e konsiderojnë këtë vakt si ushqim mëngjesi, por është gjithashtu një opsion i shkëlqyeshëm për para gjumit.

Ky është një opsion i shkëlqyeshëm sepse ka një ekuilibër të proteinave, karbohidrateve dhe yndyrës. Karbohidratet janë në manaferrat, proteinat janë në kos dhe yndyra në bajame. Ngrënia e një vakti me bazë karbohidrate, proteinash dhe yndyre para gjumit ndihmon në mbajtjen e sheqerit në ekuilibër, në gjak dhe parandalon që trupi juaj të zgjohet gjatë natës për të pasur nevojë për glukozë.

5. Galeta orizi me gjalpë kikiriku

Vichill thotë se kjo është një tjetër meze e lehtë para gjumit, pasi gjalpi i kikirikut përmban proteina dhe yndyrë, dhe krekerët e orizit përmbajnë karbohidrate. Siç e përmendëm më parë, kjo treshe është e mrekullueshme për të mbajtur të balancuar sheqerin në gjak gjatë gjithë natës.

6. Kërpudha të thata shiitake

Kërpudhat shiitake janë një nga burimet më të mira me bazë bimore të vitaminës D, e cila është integrale për një pushim të mirë gjatë natës. Vitamina D luan një rol në prodhimin e melatoninës dhe ne duam të sigurojmë që ky hormon të ushqehet para gjumit për të siguruar gjumë me cilësi të lartë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *