Jo vetem per kolesterolìn, por kjo barìshte eshte e mìre per te larguar edhe toksìnat nga trupì

Për shumë njerëz fjala ‘Detox’ mund të asociojë në përpjekje të vazhdueshme të pastrimit nga alkoli, por në fakt, detoksikimi (eliminimi i toksinave), është një proces natyral i organizimit tonë për t’u pastruar nga materiet e dëmshme të akumuluara.

Ky elim inim i toksinave në organizmin tonë bëhet përmes mëlçisë, veshkave, sistemit limfatik, mushkërive dhe lëkurës. Ekspozimi ndaj metaleve të rënda ka qenë i lidhur me çështje serioze shëndetësore si kancer, sëmundje të veshkave, sëmundje të zemrës, përke qësim të indeve të trurit, sëmundje të mushkërive dhe çrregullime skeletore.

Sidoqoftë, efektet e tyre negative mund të parandalohen me anë të një bime koliandër që është një nga ato më të fuqishmet. Kolianderi është një detoksifikues tepër efektiv i metaleve të rënda dhe toksinave të tjera.

Ka veti të fuqishme antiseptike, antifu ngale dhe anti-inflamatore, dhe është një burim i pasur i kaliumit, magnezit, kalciumit, hekurit dhe manganit, si dhe vitaminave A dhe K.

Kolianderi ka veti të fuqishme medicinale, si :ai shkatërron bakteret, trajton të vjellat, është një agjent efektiv i lidhjes së toksinave metalike dhe mobilizohet, lufton inflamacionin, trajton infeksionet e traktit urinar, redukton ënjtje të vogla, trajton aneminë pasi është e pasur me hekur dhe magnez, përmirëson funksionin e mëlçisë, ndihmon tretjen, parandalon fryrjen dhe gazrat, rrit kolesterolin HDL dhe ul LDL.

Këtu është një recetë e kolianderit e shijshme, që lufton kundër inflamacionit:

Koliandër organik të freskët të copëtuar + lëng organik molle +1 lugë çaji pluhur gruri + ujë

Udhëzime: Përziejini përbërësit në blender, dhe shijoni çdo ditë këtë lëng të shëndetshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *