Categories
Aktualiet

Ky eshte pozicioni me i pashendetshem i gjumit, pasi ben qe shtylla kurrizore te merr nje harkim te gabuar

Secili prej nesh ka pozicionin e vet të preferuar për të fjetur gjumë, ama duhet të dini se jo të gjitha janë të njëjta dhe të sigurojnë të njëjtin pushim. Pozicioni me bark, pra permbys, sipas shkencëtarëve, është i dëmshëm për trupin, sepse e sforcon shpinën dhe qafën tonë. Kjo është arsyeja pse mund të […]

Categories
Aktualiet

Lira Gjika tregon se cila eshte ajo fjale qe prinderit nuk duhet t’ja thone femijes kur eshte i merzitur

Pediatrja Lira Gjika në një reagim të bërë së fundmi në rrjetet sociale ka treguat fjalinë që prindërit nuk duhet t’u thonë kurrë fëmijëve të tyre kur janë të frikësuar. Ajo tregon se në momentin që fëmija ndien një frikë, ai pret nga prindërit një zgjidhje në mënyrë që të mos ndihet vetëm. Shkrimi i […]

Categories
Aktualiet

Mishin nuk po e tret trupi ashtu siç duhet, keto jane 3 shenjat qe nuk duhet ti injoroni

Mishi i kuq është një ndër ushqimet më të konsumuara në tryezat e shqiptarëve, madje shumica e prindërve tanë e konsiderojnë si përfaqësuesin më të rëndësishëm të një vakti. Shumë njerëz arrijnë deri në atë pikë dhe e konsumojnë pothuaj çdo ditëve të javës, pavarësisht efekteve të tij. Por a keni menduar se çfarë mund […]

Categories
Aktualiet

Provoni ti hidhni kete perberes recetes se sultjashit, shija e saj do te bej bashke te gjithe familjen

PËRBËRËSIT : ½ filxhan çaji me oriz, 1 filxhan çaji sheqer, 2 filxhanë çaji qumësht, 1 lugë gjelle niseshte, kanellë dhe arra të thërrmuara. PËRGATITJA: Si fillim pastrojmë orizin në një enë me ujë të bollshëm. Më pas, e kullojmë nga uji dhe e hedhim në një tenxhere me ujë. E vendosim në zjarr dhe […]

Categories
Aktualiet

Keto jane 4 zakonet e perditshme te cilat çojne ne plakjen e parakohshme te trurit

Truri është një nga organet më të rëndësishme në trupin tuaj. Siç e dimë të gjithë, zakonet tona jetesës ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm. Këtu janë disa nga zakonet e dëmshme për trurin si dhe disa këshilla praktike se si të shmangni ato për të rritur fuqinë e trurit tuaj. 1.Moskonsumimi i vaktit të mëngjesit […]

Categories
Aktualiet

Nuk do te keni nevoje per palester nese beni keto pune shtepie sipas 2 trajnereve te njohur

Humbja e peshës nuk kërkon domosdoshmërisht një orar rraskapitës në palestër. Mund të humbim kilogramë edhe duke bërë punë të thjeshta shtëpiake. Trajnerët personalë Eliza Flynn dhe Anthony Mayatt për Womens Health, shpjegojnë se: “Nuk keni nevojë të shkoni në palestër për të djegur kalori. Edhe gjëra të tilla si gjumi dhe qëndrimi në këmbë […]

Categories
Aktualiet

Futeni mes vakteve kete ushqim pasi rrit performancen e trurit sipas mjekes se njohur

Mjekja nutricioniste në Spitalin Amerikan, Albana Daka shpjegoi ndikimin që kanë zorrët në sistemin tonë neurologjik. Ajo shprehet se sa më e shëndetshme të jetë zorra, aq më i lartë do të jetë prodhimi i serotoninës, neutransmetuesit të mirëqenies së trurit. “Ka disa ndikime që kanë zorrët tek këndvështrimi i mirëmbajtjes së trurit. Së pari […]

Categories
Aktualiet

Mundohuni te mos pini qetesues çdo 2-3 ore, por perdori keto trajtime natyrale per te larguar dhimbjen e dhembit

Dhimbja e dhëmbit na shqetëson të gjithëve. Por si mund të ndalojmë atë vetëm në pak sekonda? Theksojmë që gjithçka shkaktohet nga bak teret në gojë, që ushqehen nga sheqernat dhe ushqimet që hani, prodhojnë acide që gërryejnë smaltin dhe prishin dhëmbët. Më poshtë janë mënyrat sesi mund të largojmë dhimbjen e dhëmbit: Ujë i […]

Categories
Aktualiet

Patatet e skuqura mund ti shijoni rehat sipas dietologes se njohur, nese i gatuani ne kete menyre

Disa te reja mbi patatet e skuqura – Kimia e skuqjes Ndryshimet kimike qe pesojne vajrat gjate skuqjes kane si rezultat formimin e substancave te padeshiruara, disa nga te cilat kane efekt toksik dhe kan ce rogjen. Ne shume vende te botes jane caktuar kufij te nderrimit te vajit ne restorante dhe nuk lejohet te […]

Categories
Aktualiet

Duhet ti dini pasi keto jane 3 problemet qe mund t’ju bejne tullac ne vetem 3 muaj

Dihet se lëkura, flokët dhe thonjtë reagojnë ndaj çdo sëm undjeje. Por dihet më pak se për shkak të stresit, ndryshimit të peshës dhe anemisë, mund të bëhesh tullac në vetëm tre muaj. Rënia e flokëve është një dukuri e përditshme për shumicën e njerëzve, kështu që u krijon probleme shtesë, si për shembull një […]