Ky eshte pozìcìonì me ì pashendetshem ì gjumìt, pasì ben qe shtylla kurrìzore te merr nje harkìm te gabuar

Secili prej nesh ka pozicionin e vet të preferuar për të fjetur gjumë, ama duhet të dini se jo të gjitha janë të njëjta dhe të sigurojnë të njëjtin pushim. Pozicioni me bark, pra permbys, sipas shkencëtarëve, është i dëmshëm për trupin, sepse e sforcon shpinën dhe qafën tonë. Kjo është arsyeja pse mund të […]

Lìra Gjìka tregon se cìla eshte ajo fjale qe prìnderìt nuk duhet t’ja thone femìjes kur eshte ì merzìtur

Pediatrja Lira Gjika në një reagim të bërë së fundmi në rrjetet sociale ka treguat fjalinë që prindërit nuk duhet t’u thonë kurrë fëmijëve të tyre kur janë të frikësuar. Ajo tregon se në momentin që fëmija ndien një frikë, ai pret nga prindërit një zgjidhje në mënyrë që të mos ndihet vetëm. Shkrimi i […]

Mìshìn nuk po e tret trupì ashtu sìç duhet, keto jane 3 shenjat qe nuk duhet tì ìnjoronì

Mishi i kuq është një ndër ushqimet më të konsumuara në tryezat e shqiptarëve, madje shumica e prindërve tanë e konsiderojnë si përfaqësuesin më të rëndësishëm të një vakti. Shumë njerëz arrijnë deri në atë pikë dhe e konsumojnë pothuaj çdo ditëve të javës, pavarësisht efekteve të tij. Por a keni menduar se çfarë mund […]

Provonì tì hìdhnì kete perberes recetes se sultjashìt, shìja e saj do te bej bashke te gjìthe famìljen

PËRBËRËSIT : ½ filxhan çaji me oriz, 1 filxhan çaji sheqer, 2 filxhanë çaji qumësht, 1 lugë gjelle niseshte, kanellë dhe arra të thërrmuara. PËRGATITJA: Si fillim pastrojmë orizin në një enë me ujë të bollshëm. Më pas, e kullojmë nga uji dhe e hedhim në një tenxhere me ujë. E vendosim në zjarr dhe […]

Keto jane 4 zakonet e perdìtshme te cìlat çojne ne plakjen e parakohshme te trurìt

Truri është një nga organet më të rëndësishme në trupin tuaj. Siç e dimë të gjithë, zakonet tona jetesës ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm. Këtu janë disa nga zakonet e dëmshme për trurin si dhe disa këshilla praktike se si të shmangni ato për të rritur fuqinë e trurit tuaj. 1.Moskonsumimi i vaktit të mëngjesit […]

Nuk do te kenì nevoje per palester nese benì keto pune shtepìe sìpas 2 trajnereve te njohur

Humbja e peshës nuk kërkon domosdoshmërisht një orar rraskapitës në palestër. Mund të humbim kilogramë edhe duke bërë punë të thjeshta shtëpiake. Trajnerët personalë Eliza Flynn dhe Anthony Mayatt për Womens Health, shpjegojnë se: “Nuk keni nevojë të shkoni në palestër për të djegur kalori. Edhe gjëra të tilla si gjumi dhe qëndrimi në këmbë […]

Futenì mes vakteve kete ushqìm pasì rrìt performancen e trurìt sìpas mjekes se njohur

Mjekja nutricioniste në Spitalin Amerikan, Albana Daka shpjegoi ndikimin që kanë zorrët në sistemin tonë neurologjik. Ajo shprehet se sa më e shëndetshme të jetë zorra, aq më i lartë do të jetë prodhimi i serotoninës, neutransmetuesit të mirëqenies së trurit. “Ka disa ndikime që kanë zorrët tek këndvështrimi i mirëmbajtjes së trurit. Së pari […]

Mundohunì te mos pìnì qetesues çdo 2-3 ore, por perdorì keto trajtìme natyrale per te larguar dhìmbjen e dhembìt

Dhimbja e dhëmbit na shqetëson të gjithëve. Por si mund të ndalojmë atë vetëm në pak sekonda? Theksojmë që gjithçka shkaktohet nga bak teret në gojë, që ushqehen nga sheqernat dhe ushqimet që hani, prodhojnë acide që gërryejnë smaltin dhe prishin dhëmbët. Më poshtë janë mënyrat sesi mund të largojmë dhimbjen e dhëmbit: Ujë i […]

Patatet e skuqura mund tì shìjonì rehat sìpas dìetologes se njohur, nese ì gatuanì ne kete menyre

Disa te reja mbi patatet e skuqura – Kimia e skuqjes Ndryshimet kimike qe pesojne vajrat gjate skuqjes kane si rezultat formimin e substancave te padeshiruara, disa nga te cilat kane efekt toksik dhe kan ce rogjen. Ne shume vende te botes jane caktuar kufij te nderrimit te vajit ne restorante dhe nuk lejohet te […]

Duhet tì dìnì pasì keto jane 3 problemet qe mund t’ju bejne tullac ne vetem 3 muaj

Dihet se lëkura, flokët dhe thonjtë reagojnë ndaj çdo sëm undjeje. Por dihet më pak se për shkak të stresit, ndryshimit të peshës dhe anemisë, mund të bëhesh tullac në vetëm tre muaj. Rënia e flokëve është një dukuri e përditshme për shumicën e njerëzve, kështu që u krijon probleme shtesë, si për shembull një […]