Mos harxhonì para per shurup ne farmacì: Pregatìtenì vete shurupìn tuaj natyral ne shtepì duke bere bashke

Nëse nuk mund të shkoni në farmaci ose jeni thjesht një mbështetës i mjekësisë natyrale, mund të bëni një “ilaç” të fuqishëm kundër kollës në shtëpi. Përbërësi kryesor është mjalti, një përbërës që është bërë i njohur për efektet e shumta të dobishme që nga kohërat e lashta.

Tekstura e tij qetëson fytin e irrituar dhe enzimat antibakteriale e bëjnë atë një ilaç natyral për kollën. Me disa përbërës më të fuqishëm të njohur për vetitë e tyre antibakteriale, mund të bëni një pije të fuqishme.

Kujdes, nuk rekomandohet për fëmijët dhe të rriturit që kanë problem me disa nga përbërësit.

Përbërësit: mjaltë

– uthullë molle

– lëng limoni

– xhenxhefil

– erëza

– ujë

Ju mund të vendosni se sa nga çdo përbërës dëshironi të vendosni, gjysma e të gjithë masës duhet të jetë mjaltë. Përgatitja është e thjeshtë.

Përziejini të gjithë përbërësit, përziejini mirë dhe shurupi është gati. Përdorni një lugë çaji çdo disa orë në rastin e një kolle më të fortë ose dy deri në tre në ditë në rastin e një kolle më të lehtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *