E benì shpesh kete praktìke duke pìre nje gote qumesht para gjumì? Nese benì pjese te kjo kategorì nuk duhet ta benì me pasì

Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm vlerash ushqyese. Është i shëndetshëm për kockat dhe ka më shumë përfitime nëse e pini para se të flini. Për shembull, mund t’ju ​​ndihmojë të bini gjumë më shpejt, të flini të qetë pa u zgjuar në mes të natës.

Qumështi përmban triptofan dhe melatonin, të cilat mund t’ju ndihmojnë të bini gjumë më lehtë dhe më shpejt.

Tryptofani luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e serotoninës, e cila nga ana tjetër rrit disponimin tuaj, mund t’ju ndihmojë të relaksoheni, dhe vepron si një pararendës për melatoninën. Melatonina ndihmon në rregullimin e ritmit cirkadian dhe ju përgatit për gjumë.

Nëse keni ngrënë darkë shumë herët, natën mund të keni probleme me gjumin, sepse do t’ju marrë uria. Në mënyrë që të mos ngriheni natën për të ngrënë, pini një gotë qumësht para se të flini.

Jo vetëm që flini rehat, por pirja e një gote qumështi para gjumit ju ndihmon të humbisni peshë, si dhe rrit masën e muskujve të dobët.

Një paralajmërim: Nëse jeni intolerantë ndaj laktozës mos e pini! Dhe nëse nuk e dini se jeni intolerantë, pasi e pini do të keni fryrje stomaku dhe gazra.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *