Plot 7 arsye qe do te bejne sìdomos moshen mbì 50-vjeçe te konsumojne 1 molle çdo mengjes

Të gjithë e dimë që “Një mollë në ditë e mban mjeku larg”, por të paktë janë ata që e nisin ditën duke ngrënë këtë frut. Deri më tani është besuar se banana është fruti më i mirë për të ngrënë mëngjesin, jo pak, por shtatë arsye përse duhet të hani një mollë sa të hapni sytë.

1. Lu fton qelizat anormale

Hulumtuesit nga Shoqata Amerikane Cancer Research, bien dakord se ngrënia e mollëve, të pasura me flavonol, mund të ndihmojë në uljen e rrez ikut për zhvillimin e kan ce rit të pankreasit deri në 23%.

Shkencëtarët nga Universiteti Cornell kanë identifikuar disa enzima, përfshirë triterpenoidët e pranishme në lëkurën e mollës që kanë aftësinë të lu ftojnë qelizat kan ce rogjene në zorrën e trashë, mëlçi e gji.

2. Kocka të shëndetshme

Molla përmban kalcium. Gjithashtu, ky frut është i pasur me një lëndë ushqyese të rrallë , quajtur phloridzin. Gjithashtu, mollët përmban bor, i cili luan një rol të rëndësishëm në shëndetin e eshtrave.

3. Shëndeti kardiovaskular

Mollët mund të ndihmojnë në parandalimin e veshjes së mureve të zemrës , një nga shkaqet e zakonshme të sëm undjeve kardiovaskulare. Sipas Best Health, molla “parandalon kolesterolin të vishet e të ngurtësojë muret e arteries”.

4. Ul nivelet e kolesterolit

Fibrat dietetike të gjendura me shumicë tek mollës janë të tretshme e kjo do të thotë që këto fibra mund të “thithin” kolesterolin nga organizmi juaj, duke ulur nivelin e kolesterolit të keq.

5. Redukton rrez ikun e diabetit

Studimet kanë vërtetuar se ngrënia e mollëve jeshile mund të mbajë nën kontroll sëmundjen e diabetit tip 2.

6. Ju mbron kundër sëm undjes së parkinsonit

Hulumtimet treguan se individët që konsumojnë fruta dhe ushqime të pasura me fibra, mund të mbrohen nga sëm undja e Parkinsonit, e cila është një gjendje e karakterizuar nga ndërprerja e prodhimit të do pa mi nës nga qelizat nervore. Shkencëtarët e kanë lidhur këtë me “lu ftën” që i bëjnë antioksidantët, radikaleve të lira.

7. Mbajtja e peshën nën kontroll

Molla është e pasur me fibra dietike dhe ngrënia e saj çdo mëngjes do t’ju mbajë të ngopur për disa orë deri sa të konsumoni vaktin e drekës pa prishur regjimin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *