Receta tradìcìonale e zupes per 6 persona, fìks sì nga dora e gjyshes

Receta fantastike e përgatitjes së zupave. Kjo është një ëmbëlsirë që përgatitjen krejt lehtë dhe shpejt për të ëmbëlsuar familjen dhe më të dashurit gjithashtu. Perberesit per 6 persona: 1 liter qumesht.

3 kokrra veze. 2 luge gjelle niseshte. 1 lug gj. miell. 10 luge gj. sheqer. arra te grira. biskota. recel.

Ndajme te verdhat e vezeve nga te bardhat. Te verdhat i rrahim me 8 luge sheqer dhe i shtojme me pas tek qumeshti i vaket Tek tasi i te verdhat shokme miellin dhe niseshten dhe i hollojme me uje sa te treten.

Edhe keto i shtojme tek qumeshti. Tenxheren me qumesht e veme te zieje duke e trazuqar vazhdimisht sa te behet kremoze. Kur dalin flluskat ne siperfaqe kremi i zupave eshte gati.

Ne tasat e zupave vendosim nga nje biskote dhe pak recel. Para se ti hedhim neper tasa shtojme vaniljen.

Siper i shtojme deri ne gjysem nga kremi i bardhe dhe kremin e mbetur e perziejme me 2 luge gjelle kakao qe te marre ngjyre kafe.

E hedhim edhe kete neper tasa. Nderkohe qe ftohet pak kremi ne pergatisim kremin marenge me te bardhat e vezeve dhe 2 luget e sheqerin derisa sheqeri te mos bjerui nga ena.

Zbukurojme sipas deshires dhe siper hedhim arra te grira.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *