U duhen 4 perberes per te pergatìtur kulaçìn e vertete te fshatìt sì ne kohet e meperparshme

Receta për kulaç të vërtetë fshati, ku shumica e amvisave kane me te vertete nostalgji per kete recete teper te vecante dhe plot shije. Nevojiten per pergatitjen e kesaj perberjeje kater ingredientet:

– 400 g miell misri të bluar trash,

– 220 ml ujë të vakët (në të cilin duhet t’i tretni ½ e qeses së pluhurit për ëmbëlsira),

– 1 lugë e vogël e plotë kripë

– yndyrë (më mirë vaj bimësh) për lyerje.

Përgatitja:

Kulaçi i vërtetë gatuhet me vetëm tre përbërës: miell misri i bluar trash, kripë dhe ujë pa shtesa djathi, mishi etj.

Në miell qitni ujë të vakët me pluhurin e përzier të ëmbëlsirave dhe shtoni një lugë të vogël kripë. Përbërja duhet të jetë paksa më e dendur se brumi i palapetave.

Gjithë këtë me garuzhdë përzieni dhe qiteni në tepsi të lyer me yndyrë (për lyerje të tepsisë mund ta përdorni edhe vajin e bimëve) dhe futeni në furrë të ngrohur më parë, në 230 gradë celsius, rreth 15-20 minuta, përkatësisht derisa në sipërfaqe të krijohet korja ngjyrë gështenje.

Kur të piqet spërkateni sipër me ujë, mbulojeni me leckë kuzhine dhe lëreni të ftohet.

Kur të ftohet, priteni në katrorë apo në trekëndësha dhe servireni në vend të bukës, me sarma, lakra me mish, speca të mbushur apo përshesheni në jogurt apo në kos. Ju bëftë mirë!/albeu.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *