Ky çaj o vetem qe trajton pagjumesìne por ul dhe nìvelet e larta te kolesterolìt

Fli gjumë, se duhet të rritesh”, me siguri kjo është një nga ato këshilla që keni dëgjuar më së shumti kur ishit fëmijë, nga mamaja ose gjyshja. Megjithatë, duket se nuk e kishin gabim, pasi në mos për t’u rritur sa më shpejt, gjumi luan një rol kyç në një sërë procesesh metabolike, sakaq mungesa e tij të sjellë pasoja të rënda shëndetësore, duke rritur rrez ikun e prekjes nga sëm undjet e zemrës, go ditjet në tru dhe diabet.

Por jo vetëm, pagjumësia ka ndikim negativ në gjendjen shpirtërore, kujtesën, por edhe aktivitetet e tjera të përditshme.

Nëse keni kohë që nuk arrini të mbyllni sytë, edhe pse keni provuar teknika dhe receta nga më të çuditshme, çaji i mëposhtëm është ajo që ju nevojitet.

Përbërësit i tij kryesorë janë lëkurat e mandarinës, të cilat përdoren gjithashtu për problemet e sistemit tretës, stresin, ulcerën gastrike, si dhe ulin nivelet e larta të kolesterolit dhe glukozës në gj ak.

Ju nevojiten 500 ml ujë, 1 lugë gjelle kamomil i grirë, disa gjethe sherbelë e thatë, 1 lugë gjelle mjaltë dhe lëkura mandarinash.

Zieni bashkë të gjithë përbërësit bashkë, më pas filtrojeni dhe shtojini mjaltin, i cili preferohet të jetë organik. Më pas pijeni 1 orë para se të shtriheni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *