Sallata me presh te cìlen nese e pergatìsnì ne kete menyre do te largonì kìlet e teperta

Unë do t’ju paraqes, sipas mendimit tim, një nga sallatat më të mira që më ndihmoi të heq qafe peshën e tepërt, lëngjet e tepërta dhe fryrjen e barkut”, thotë Katerina në kanalin e saj “Kthehu në Shëndet”.

Nëse po planifikoni të hani këtë sallatë, është e rëndësishme të dini se është më mirë të qëndroni në shtëpi për disa orë, dmth të mos shkoni askund, sepse për një kohë të shkurtër ajo do të fillojë të funksionojë dhe do të zbrazë zo rrët tuaja.

Sallata me presh përgatitet si çdo sallatë tjetër, thjesht shtoni pak kripë dhe uthull molle për shije. Uthull molle është më i miri sepse ndihmon edhe në humbjen e peshës.

Sallata me presh jo vetëm që është e mirë për tretjen, zbrazjen e zo rrëve dhe dëbimin e lëngjeve të tepërta nga trupi, por është gjithashtu e mirë për shëndetin e zemrës.

Preshët përmbajnë shumë folate e cila dihet se mban në ekuilibër nivelet e ho moc isteinës, dhe ky është një nga faktorët e rëndësishëm të rrez ikut kur bëhet fjalë për sëm undjet e zemrës.

Përveç folatit, preshi përmban edhe alicinë, e cila ka një efekt jashtëzakonisht të dobishëm në të gjithë aparatin tretës.

Preshi e ka origjinën nga Evropa dhe Azia Perëndimore dhe rritet në të gjithë botën, dhe përdoret për të përgatitur specialitete të ndryshme. Krahasuar me perimet e tjera të së njëjtës familje, ajo ka një shije dhe erë të ëmbël.

Përveç që përdoret gjerësisht në bletari, preshi njihet edhe për përbërësit e tyre mjekësorë. Në rajonin tonë, pjatat me presh janë mjaft të zakonshme, dhe duke pasur parasysh vetitë e tyre të shumta, ato mund të mos jenë të mjaftueshme.

Preshi është gjithashtu i pasur me vitaminë K, vajra thelbësore, përbërje squfuri që kanë një efekt të dobishëm në sistemin e tretjes.

Ka efekte antibakteriale, antivirale dhe antifungale, dhe ndër të tjera ul nivelin e kolesterolit të keq dhe presionit të gja kut. Ndër të tjera, zvogëlon rrez ikun e sëm undjeve kardiovaskulare dhe madje edhe go ditje në tru.

Preshi është gjithashtu i pasur me celulozë, e cila stimulon lëvizjet e zo rrëve. Gjethet e kësaj barishte përmbajnë piridoksinë, acid folik, niacinë, riboflavinë dhe tiaminë, si dhe vitamina A, K, C si dhe mineralet hekur, bakër dhe zink.

Nëse po mendoni nëse preshi përmban kalori, atëherë këtu është lajmi i mirë: 100 g presh të freskët përmbajnë vetëm 60 kalori. E njëjta përmbajtje përmban 55% të kërkesës totale ditore të vitaminës K.

Preshi është gjithashtu një antioksidant i shkëlqyeshëm dhe një burim i fibrave të patretshme dhe të tretshme. Kërkimet mjekësore kanë treguar se preshi si ilaç ndihmon në rast ale rgjish, anemie, ateroskleroze, bronkit, mbipeshe, humbje oreksi, depr esioni, kollë, ftohje dhe grip.

Mund të ndihmojë gjithashtu njerëzit që kanë probleme të mëlçisë dhe tiroides. Preshi është një kurë si për zemrën tonë ashtu edhe për të gjithë sistemin kardiovaskular.

Pikërisht sepse përmban një sasi të konsiderueshme kamperferoli, një flavonoid i çmuar natyror, shumë studime kanë treguar se ky përbërës mbron enët e gja kut nga dëmtimet e ndryshme, madje edhe ato të shkaktuara nga veprimi i tepërt i radikalëve të lirë.

Ajo gjithashtu stimulon prodhimin e oksidit nitrik, një gaz që ndihmon në zgjerimin dhe relaksimin e enëve të gja kut. Redukton prodhimin e dimetilargininës, një substancë që bll okon prodhimin e oksidit nitrik.

Preshi si ilaç ka një efekt të dobishëm në të gjithë sistemin kardiovaskular, pasi përmban edhe folat që ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të ho moc isteinës. Përveç kësaj, ai përmban një sasi të madhe të polifenoleve, antioksidantë që mbrojnë enët e gja kut nga dëmtimi oksidativ, dhe kështu ndihmon në parandalimin e kan ce rit të stomakut dhe zo rrës së trashë.

Kush nuk duhet të konsumojë presh: Personat me probleme në veshka, sepse preshi përmban oksalate, substanca që grumbullohen, kristalizohen dhe çojnë në shfaqjen e gu rëve në veshka.

Oksalatet gjithashtu parandalojnë thithjen e kalciumit në trup, por nëse trakti juaj tretës është i shëndetshëm dhe përtypni ushqim për një kohë të gjatë, atëherë këto oksalate nuk do të jenë në gjendje të ndërhyjnë në thithjen e kalciumit./sot.com.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *