Nuk duhet ta nenvlersonì pasì nuk eshte e lehte: 6 metoda qe do t’ju lìrojne nga dhìmbjet e qafes

Dhimbja në qafë është mjaft e zakonshme dhe paraqet shenja të tilla si ndjesi shp imi apo mpi rje.

Qëndrimi ulur për një kohë të gjatë dhe një sjellje e pasaktë e adoptuar gjatë ditës janë padyshim ndër shkaqet kryesore të kësaj dhimbje e cila më pas çon në pabarazitë edhe në sferën emocionale.

Për t’u marrë me këtë sëm undje ne jemi përballur me metoda të ndryshme natyrore, të cilat do të jenë zëvendësues të vlefshëm për ilaçet tradicionale infla ma tore.

Si të elem inoni dhimbjen në qafë?

Masazhet lokale me vajra thelbësore

Ne fillojmë me terapinë, një disiplinë holistike që gjen arsyen e saj edhe në rastin e dhimbjes në qafë!

E tëra çfarë ju duhet të bëni është të bëni masazhe lokale duke përdorur një krem masazhesh neutrale ose brenda një vaji vegjetal. 3 pika janë të mjaftueshme. Si vajra esencial sugjerojmë atë të xhenxhefilit.

Paketa e akullit

Nga të gjitha metodat natyrale për dhimbjen në qafë, paketa e akullit është më e lira dhe e shpejtë për t’u aplikuar. Ai ju ofron rezultate praktikisht të menjëhershme. I ftohti zvogëlon infla ma cionin dhe në të njëjtën kohë dhimbjen.

Për të aplikuar akullin, vendosni disa kube në një qese plastike, vendoseni nga ana tjetër në një leckë kuzhine dhe më pas vendoseni në qafë për një maksimum prej 15 minutash. Ju mund ta përsërisni trajtimin çdo tre orë. Mos harroni, megjithatë, të mos e aplikoni akullin direkt në lëkurë.

Ushqimi

Të ushqyerit është shpesh qendra e vëmendjes dhe madje edhe kundër sëm undjes në fjalë ju mund të ndërhyni me ushqim. Por ki kujdes, kjo vlen vetëm nëse dhimbja e qafës i atribuohet një problemi që prek tëmthin ose mëlçinë.

Në atë rast atëherë shkoni përpara për super ushqime të tilla si rrepë, artichokes, lakër kokërr etj. Mund të përdorni gjithashtu çajra bimorë. Mos harroni, megjithatë, që në bazë duhet të ketë një dietë të ekuilibruar. Gjëja më e mirë që mund të bëni është të dëgjoni ide nga një nutricionist.

Ushtrime

Uluni, mbani mend se shpina duhet të mbetet drejt, si dhe koka. Mbajini duart mbi këmbët dhe këmbët në tokë. Tani duhet të filloni të përkulni kokën, të filloni nga e majta ose e djathta. Mos harroni se gjatë këtij ushtrimi duhet të arrini me vesh shumë afër shpatullave. Ju mund ta bëni këtë nga 6 deri në 10 herë. Me këtë ushtrim të dy mund të ulni dhimbjen dhe të forconi muskujt e qafës.

Xhenxhefili

Një tjetër anti-infla mator natyral, xhenxhefili është i dobishëm për uljen e dhimbjes dhe infla ma cionit. Ziejini dy feta rrënjë xhenxhefili në dy gota ujë për rreth 10 minuta. Pastaj filtroni dhe shtoni mjaltin, nëse preferoni edhe disa pika limoni.

Pini tre gota në ditë për dy ditë. Nëse nuk ju pëlqen xhenxhefili mund ta përdorni për të bërë një kompresë. Vendosni tre lugë xhenxhefil të gr irë brenda një enë, futeni për rreth 30 sekonda në ujë të nxehtë dhe vendoseni në qafë për rreth njëzet minuta.

Stresi i kufizuar

Stresi gjithashtu mund të ndikojë, përgjithësisht është i lidhur me pagjumësinë. Kjo do të thotë, ju nuk jeni në gjendje të flini dhe me kalimin e kohës filloni të përjetoni dhimbje që prekin këmbët, krahët dhe shpinën. Prandaj përpiquni të shmangni çdo formë stresi dhe gjithashtu të bëni ushtrime të frymëmarrjes, veçanërisht kur jeni afër “shpërthimit si një vullkan”./sot.com.al

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *