Krìpen mund ta perdornì edhe per te pastruar tualetìn tuaj, kjo eshte metoda dhe perberesìt qe duhet t’ìa bashkonì

Ja se si mund te mbani nje shtepi te paster dhe pa harxhuar shume kohe dhe mundim per ta arritur kete. Me e bukur e ketyre 3 trukeve te thjeshta eshte se nuk do te perdoren kimikate te demshme per shendetin.

Nese ju eshte bll okuar pileta e lavamanit dhe uji nuk kalon me ne te ne nje tas bashkoni pak sode buke dhe pak kripe dhe me pas hidheni tek pileta e bll okuar.

Me pas hidhini siper pak uthull molle te ngrohte. Reaksioni do te veproje shpejte dhe pas shpelajeni me uje te nxehte.

Lavamani do te jete zhbll okuar si te ishte i ri.

Per te pastruar yndyrnat dhe djegiet e furres se sobes eshte e veshtire. Por ka nje menyre te thjeshte dhe te shpejte.

Ne nje tas bashkoni soden e bukes dhe pak uje deri sa te formohet nje paste. Me ane te nje sfungjeri enesh perhapeni pasten e formuar ne te gjithe furren e sobes.

Me ane te nje shishe spray me uthull te bardhe vazhdoni qe te sperkasni te gjithe furren.

Lereni per 5 minuta dhe me pas me nje lecke te paster pastrojeni ate dhe soba juaj do te shkelqeje.

Ndersa per te pastruar WC tuaj ne thellesi perdorni kete menyre te thjeshte praktike dhe shume funksionale.

Ne nje tas bashkoni 1 luge kripe, 1 luge sode buke, 1 luge acid citrik, 1 luge detergjent enesh dhe perzieni deri sa te formohet nje paste e qendrueshme.

Me pas ne vendet ku beni kubat e akulit mbushni ato me kete paste dhe lerini te thahet per 2 ore. Merrni nje kub nga ai dhe hidheni ne WC tuaj. Ajo do te pastrohet ne cast pa pasur nevoje as per ta ferkuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *