Categories
Aktualiet

Feston sot diten e lindjes, ja sa vjeç mbush aktorja e njohur Eva Alikaj

Aktorja e njohur shqiptare Eva Alikaj, feston sot 62-vjetorin e lindjes. Ka qenë Teatri Kombëtar që e ka uruar aktoren në këtë ditë të veçantë, duke kujtuar disa nga rolet kryesore të karrierës së tij të suksesshme. Eva Alikaj lindi në Tiranë më 25 prill. Kur ishte vetëm 21 vjeç fitoi Kupën si “Aktorja më […]

Categories
Aktualiet

Meteorologu njohur vjen me lajme jo te mira per motin: E marta dhe e merkura pritet te sjellin

Kjo javë do të jetë nën ndikimin e vranësirave dhe reshjeve të herëpashershme të shiut. Meteorologu Hakil Osmani thekson se reshjet do të jenë edhe në formën e rrebesheve kryesisht në veri. Përmirësim i motit pritet të enjten dhe të premten ndërsa temperaturat do të vijojnë deri në 27 gradë. “Orët vijuese do të sjellin […]

Categories
Aktualiet

Moti merr kthesen, meteorologia tregon ditet kur mund ti drejtoheni bregdetit

Të gjithë presim të planifikojmë fundjavat në plazh. Një kohë ideale, dielli nuk është shumë i nxehtë, bregdeti është në atë qetësinë e fillimit të sezonit. Pra, mjafton vetëm një libër ose pak muzikë, me pamjen nga deti dhe largohet çdo lodhje apo problem. Sinoptikania Lajda Porja ka sjellë parashikimin e motit për ditët e […]

Categories
Aktualiet

Agron Llakaj feston diten e tij te lindjes, ja sa vjeç mbush sot aktori i njohur

Vitet në skenë por edhe në jetë kanë ecur pa u ndierë për aktorin Agron Llakaj. Ditën e sotme, aktori feston ditëqlindjen e 63. Ai ka treguar gjithmone marrëdhënien me stafin e Al Pazar dhe sot në ditëlidjen e tij ata e kanë bërë të përlotet nga surpriza. Djaloshi i cili iku nga Tepelena për […]

Categories
Aktualiet

Me shi apo me diell, si parashikohet te jete moti neser gjate faljes se bajramit per besimtaret

Për ditën e premte vendi ynë do të jetë në ndikim të kushteve atmosferike relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet të jetë kryesisht i kthjellët në pjesën e parë të ditës dhe gradualisht në mesditë zhvillim të vranësirave kryesisht përgjatë relieveve malore të vendit. Në mesditë dhe pasdite vranësirat do të pasohen nga reshje lokale shiu […]

Categories
Aktualiet

Nje lule e njohur por te pakte jane ato qe mund tia dine emrin, perdoret per trajtimin e disa problemeve qe lidhen

Nëse keni lëkurë tepër të thatë për shkak të të ftohtit, sërish mëllaga mund t’i lehtësojë shenjat, sepse prej saj përftohet një pije me 1 mijë virtyte. Ata që preferojnë që të pinë çajra bimorë, me siguri do ta kenë hasur shpesh mëllagën si një nga përbërësit më të suksesshëm kundër shenjave të bronkitit dhe […]

Categories
Aktualiet

Ky ishte perberesi qe Albert Ajnshtajni e konsumonte thuajse gjithmone ne mengjes

A keni menduar ndonjëherë, cili ishte mëngjesi i Albert Ajnshtajnit? Ka qenë shërbëtorja e tij, Herta Waldow, e cila ka zbuluar përmes librit të saj se çfarë hante fizikani i famshëm çdo mëngjes. Ajo thotë se vezët e skuqura ishin të pandashme për fizikanin e njohur. “Profesori hante gjithmonë vezë të skuqura, pothuajse çdo ditë. […]

Categories
Aktualiet

Dietologia e njohur tregon 10 ushqimet qe jane miniere ari per trupin, mundohuni qe ti keni parasysh

Këto ushqime njihen për ndikimin në jetëgjatësi, në ruajtjen e memories, në luftën kundër tu mo reve dhe në parandalimin e shumë sëm undjeve të tjera. Cilësohen superushqime, falë përmbajtjes së lartë në vitamina dhe minerale, antioksidantë dhe vlerave të larta ushqyese që përmbajnë. Bëhet fjalë për 10 ushqime shumë të mira për shëndetin tonë, […]

Categories
Aktualiet

Gazetari qe jeton ne Amerike: U tregoj plot 8 arsye perse nuk duhet te largoheni nga Shqiperia

Nga Kaon Sarjani – Lexova këto ditë disa shkrime nga gazetarë të ndryshëm me argumente se pse duhet ikur nga Shqipëria. Po e balancoj pak peshoren duke dhënë disa arsye se pse është më mirë të jetosh në Shqipëri sesa në Amerikë, për shembull. 1.Së pari, këtu në USA, po t’i kërkosh një miku për […]

Categories
Aktualiet

Sipas dietologes se njohur, ka indikacione se hudhra mund të ndikojë​ në uljen e kolesterolit, por

Fibrat bimore – Ndryshimet në dietë janë një armë e fortë në lu ftën për të ulur kolesterolin. Fibrat bimore që gjenden te drithërat e plotë janë një ndër to. Tërshëra, gruri i plotë, elbi i plotë, orizi i egër, fasulet, frutat me lëkurë dhe perimet, janë ndër burimet më të mira dhe zgjedhjet më […]