Ndoshta deri me sot nuk ua keni ditur plotesisht rendesine por kumbullat kane rol në rritjen e dendësisë minerale

Kumbullat kanë një rol të rëndësishëm në rritjen e dendësisë minerale të kockave. Gjatë një studimi morën pjesë gra, të cilat u ndanë në dy kategori, ku në kategorinë e parë morën pjesë ato që konsumonin kumbulla rregullisht, ndërsa në të dytën u përfshinë ato që konsumonin mollë rregullisht. Të dyja grupet merrnin gjithashtu kalcium […]

Keto jane 7 ushqimet qe kane magnez dhe jane te mira per zemren dhe stresin

Magnezi është një prej mineraleve më të dobishme për organizmin. Bashkë me kalciumin dhe kaliumin, magnezi luan një rol thelbësor për shëndetin e zemrës, muskujt dhe kockat. Ai ndihmon kundër pagjumësisë, depresionit, migrenës. Përpara se t’i drejtoheni farmacisë për të marrë suplementë, lexoni listën me ushqimet më të pasura me magnez të cilat duhet të […]

Jo vetem mushkerite, por kondicioneri prek dhe demton edhe kete organ tjeter te trupit

Thonë se sytë janë pasqyra e shpirtit, por edhe e shëndetit tonë. A e dini se ato mund të dëmtohen nga ajri i kondicionerit? Tharja, djegia, lotët janë vetëm disa nga shqetësimet që ajri i kondicionuar i shkakton syve tanë. Kanalet e kondicionerit kanë baktere dhe myk Ajri i kondicionerit dëmton sytë prej faktit se […]

Sipas mjekeve: Kjo eshte arsyeja perse duhet te hiqni tostin nga dieta juaj

Tosti është një nga ushqimet më të konsumuara, sidomos për darkë. Kjo për arsye se përgatitja e tij është shumë e thjeshtë, kërkon vetëm pak minuta dhe është shumë i shijshëm. Por, mjekët kanë rekomanduar që këtë ushqim ta heqim menjëherë nga dieta jonë për shkak të përbërësve të tij. Sallami ose proshuta që futet […]

Nje maske e lehte dhe pa kosto qe do te bej vajzat dhe grate te largojne shenjat e akneve

Aknet mund të lënë gjurmë të sikletshme në lëkurën tonë dhe shpesh përfundojmë duke përdorur korrektorë për të minimizuar pamjen e tyre. Fatkeqësisht, vendosja e tepërt e produkteve kozmetike e bën lëkurën tonë të duket jo natyrale dhe sjell nevojën për t’u rivendosur herë pas here gjatë ditës. Do t’ju propozojmë disa maska me vetëm […]

Temperaturat do te bien me 6 grade dhe rreshje shiu: Si pritet te jete moti gjate 10 diteshit te pare te Shtatorit

Sinoptikania Lajda Porja, në një lidhje live me Skype në News24, foli për situatën meteorologjike në vend, ku tha se nesër rritje të ulje e temperaturave deri në 6 gradë Celsius dhe reshje shiu. Sipas saj, gjatë fundjavës pritet sërish një rritje e temperaturave, ku priten të shkojnë deri në 35 gradë Celsius. Në lidhje […]

Ja se kur pritet te largohet vala e te nxehtit sipas meteorologes se njohur

Vendi jonë do të mbetet në valën e të nxehtit afrikan deri në mesjavë. Meteorologia, Lajda Porja shprehet se 3 qarqet që do të “digjen” gjatë këtyre ditëve janë, Elbasani, Shkodra dhe Berati. Moti do të freskohet nga dita e enjte me temperatura që do të shkojnë deri në 35 gradë celcius. “Parashikohet që Shqipëria […]

Gjelle verore qe do ti pelqej te githe familjes: Ideale per tu pergatitur kete fundjave

Kjo recetë u përgatit nga Sofra_ime Fërgesa me speca është pa diskutim një nga pjatat që nuk mungon kurrë në tryezat e shqiptarëve gjatë këtij sezoni, por sot Sofra ime ju propozon një recetë tjetër ku ingredienti kryesor janë specat. Bëhet fjalë për një gjellë verore që do t’ju bëjë të lëpini gishtat. Përbërësit: 150 […]

Ja deri ne cilen moshe femijes nuk duhet ti jepni mjalt per te konsumuar

Njerëzit kanë konsumuar mjaltë për mijëra vjet. Konsiderohet si një nga ushqimet natyrale më fisnike dhe përfitimet e tij janë të shumta dhe të njohura. Nga Egjipti i lashtë e deri në ditët e sotme, mjalti ka qenë gjithmonë një përbërës kyç në shumë receta, duke ofruar lëndë ushqyese dhe ëmbëlsi natyrale. Por, mjalti mund […]

Ikona e festivaleve të viteve ’90: Si u rrit Ema Qazimi në jetimore me nënën gjallë

Ema Qazimi njihet si kaçurrelsja më e bukur e festivaleve të viteve ’90, por edhe ndër të paktat këngëtare që solli një stil të ri me veshjet e saj asokohe. Edhe sot Ema ruan të njëjtën freski sa që duket sikur koha për të ka mbetur në vend. Ajo ka vite që e ka lënë […]