Lëngu i domates ndihmon sëmundjet e zemrës, por sa duhet te konsumoni brenda nje dite

Sëmundjet kardiovaskulare janë pëgjegjëse për shumicën e vdekjeve në vendin tonë. Të përhapura me shpejtësi, kanë një sërë faktorësh nga pas që i shkaktojnë. Këta faktorë mund të varen që nga stili i jetesës, duhanpirja apo ushqimi i keq. Eleminimi i këtyre proçeseve dhe zakoneve të përditëshme mund të japë rezultate pozitive përsa i përket […]

Shi dhe fortune: Sa dite do te zgjas moti i paqendrueshem sipas meteorologes se njohur

Pas ditëve të ngrohta të shkurtit, fillimi i muajit mars do të shoqërohet me paqëndrueshmeri moti, ulje temperaturash me 5-6 gradë Celcius si dhe me erë të vrullshme si pasojë e ciklonit mesdhetar që ka prekur këto ditë Europën. Meteorologia e RTSH-së Rezarta Xhakollari u shpreh se në mbrëmje parashikohen reshje shiu dhe stuhi. “Kemi […]

Kush e vendosi dhe perse pergjigjemi gjithnje ne telefon me “ALO”

Me siguri e keni pyetur veten se përse përgjigjemi gjithnjë me “Alo” kur flasim me dikë në telefon. Në fakt, kjo fjalë është përdorur për herë të parë nga Thomas Edison. Fjala “Alo” u përdor gabimisht nga Edison, në fund të shekullit XIX, pasi ai nuk kishte dëgjuar sinjalin që është dashur t’i vijë. Por, […]