Categories
Aktualiet

Burri 51 vjecar i cili konsumonte cdo dite drithera ne mengjes, tregon se melçia e tij pas 6 muajsh

Kush nuk i pëlqen drithërat e mëngjesit? I shohim kudo të disponueshme në markete, me një shumëllojshmëri të gjerë shijesh dhe formash. Ky ushqim i shpejtë për mëngjes konsiderohet si një ndër opsionet më të dashura për shumë njerëz, veçanërisht nga fëmijët. Megjithatë, një rast i fundit i një burri 51-vjeçar ka treguar se çfarë mund të ndodhë nëse konsumoni drithëra konsumoni çdo ditë.

Chris Kirk nga Upper Beeding, Angli ishte një baba shumë i zënë me punë, i cili hante shumë drithëra në mëngjes duke nxituar për të ikur. Por çfarë i ndodhi?

Drithërat po dëmtonin trupin e tij

Duke ngrënë rreth dy gota me drithëra çdo ditë, Chris në mënyrë të pandërgjegjshme po e tepronte me hekurin, gjë që filloi të ndikonte në shëndetin e tij.

Ai shpjegoi, “Filluan të më kruheshin duart dhe këmbët, nuk mund të flija, kisha nivele të ulëta energjie dhe për shkak se kohët e fundit e kisha lënë duhanin, kisha shtuar pak peshë. Mjeku im më bëri një test rutinë gja ku. Rezultatet treguan një problem me mëlçinë time.” Në gjashtë muajt e ardhshëm, dëmtimi në mëlçi ishte përke qësuar.

Mjeku i tha se ndoshta kjo vinte ngaqë ai ishte mbipeshë.

“Është zhgënjyese, por për shkak se isha i shëndoshë, të gjithë menduan se kisha cirrozë të mëlçisë të shkaktuar nga obeziteti, kështu që ata nuk më morën seriozisht ose nuk e hetuan problemin tim siç duhet”, shtoi Chris.

Më vonë, pasi kishte kryer kontrolle shumë të shumta, ai zbuloi se nivelet e tij të ferritinës ishin më të larta. Ferritina është një proteinë që ruan hekurin në qelizat tuaja. Një test gjaku i ferritinës mund të tregojë nëse po merrni shumë ose shumë pak hekur.

Trajtim që më në fund funksionoi

Meqenëse shumë drithëra përmbajnë 100 për qind të doz ës së rekomanduar ditore të hekurit, ngrënia e shumë prej tyre bëri që mëlçia e tij të kishte hekur të tepërt, gjë që po hel mo nte qelizat e tij të mëlçisë.

Mjekët i thanë që të hiqte hekurin nga dieta e tij. Pasi ka hequr kokrrat e misrit dhe ushqimet e tjera të pasura me hekur, si spinaqi, ai nuk vuan më nga simptomat e tij të pakëndshme. Nivelet e tij të ferritinës janë kthyer gjithashtu brenda kategorisë normale.

Chris tha se kjo është hera e parë në më shumë se pesë vjet që ai ndihet i shëndetshëm dhe gjithashtu ka filluar të humbasë peshë.

Pra, a çojnë drithërat e mëngjesit në helmim nga hekuri?

Rasti i Chris është për të ardhur keq, megjithatë, shumica e njerëzve që konsumojnë drithëra të fortifikuara nuk kanë gjasa të përjetojnë ndonjë mbingarkesë me vitamina ose minerale. Hel mi mi nga hekuri varet nga sasia e hekurit që një person po merr, por edhe nga faktorë të tjerë, siç janë problemet shëndetësore që mund të kenë dhe nëse marrin ndonjë mjekim në të njëjtën kohë.

Si të zgjidhni drithërat e duhura

Ngrënia e drithërave të fortifikuara mund të ndihmojë në parandalimin e mungesës së lëndëve ushqyese. Megjithatë, është e rëndësishme të kontrolloni etiketat pasi shumë nga këto drithëra janë të pasura me sheqer të shtuar dhe karbohidrate të rafinuara.

Është mirë të zgjidhni drithërat që janë të ulëta në sheqer dhe të pasura me fibra. Sigurohuni që t’i konsumoni ato në mënyrë të moderuar dhe jo të tepruar, në mënyrë që të shmangni çdo shans për të përthithur shumë lëndë ushqyese dhe sheqerna.

Ju gjithashtu mund të zëvendësoni drithërat e paketuara të mëngjesit me opsione të tjera të shëndetshme dhe të papërpunuara të mëngjesit si vezët ose bollguri./living

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *