Categories
Shendet

Kjo bime duhet te jete me patjter pjese e vazove tuaja: Mbron syte, permirson qarkullimin e gjakut dhe ndihmon trurin

Rozmarina ka gjetur një aplikim të gjerë në mjekësinë tradicionale. Është përdorur për trajtimin e çrregullimeve gastrointestinale dhe neurologjike, forcimin e sistemit imunitar dhe lehtësimin e stresit.

I siguron trupit një sërë lëndësh ushqyese, duke përfshirë fitokimikatet që kontribuojnë në shëndetin e mirë të syve ose minerale (kalcium, hekur, mangan) dhe shumë vitamina.

Për shëndetin e trurit

Rozmarina përmirëson funksionet e trurit si kryerja e proceseve njohëse, kujtesa, vigjilenca dhe përqendrimi. Hulumtimet kanë treguar një përmirësim në funksionin njohës brenda 20 minutave pas thithjes së vajit esencial të rozmarinës.

Ka veprim anksiolitik

Zierja e rozmarinës dhe vaji esencial lehtësojnë lodhjen nervore, stresin kronik, ndërsa përmirësojnë humorin dhe gjumin.

Ka veti antiseptike

Ekstrakti i barishtes ka veti antifungale, antivirale dhe antibakteriale për shkak të përmbajtjes së acidit karnozik dhe rosmarinik. Hulumtimet e kanë lidhur me një rrezik më të ulët të infeksionit dhe forcimin e sistemit imunitar.

Përmirëson qarkullimin e gjakut

Elementet anti-inflamatore që forcojnë sistemin imunitar dhe stimulojnë qarkullimin e gjakut janë të pasura me rozmarinë.

Ndihmon flokët dhe lëkurën

Lëndët ushqyese që përmban mbrojnë qelizat e lëkurës nga efektet e dritës së diellit dhe radikalëve të lirë dhe nxisin prodhimin e kolagjenit. Vaji i rozmarinës është i famshëm për rritjen e flokëve dhe mbrojtjen kundër zbokthit dhe lëkurës së thatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *