Gjendet rrallë në vendìn tone: Ky është ujì ì cìlì ofron përfìtìme këto 4 përfìtìme që as ìl’açet nuk do t’ìu

I mbushur me karbohidrate lehtësisht të tretshme në formën e sheqerit dhe elektroliteve, uji i kokosit ofron përfitime për lëkurën, zemrën, flokët, presionin e gja. kut dhe tretjen.

“Uji i kokosit është një pije e shijshme, ushqyese, freskuese dhe natyrale që është jashtëza konisht e mirë për shëndetin tuaj.

Është një pije alternative e mirë në vend të sodës ose pijeve të gazuara. Është një burim i shkëlqyer i vitaminave (A, C) dhe mineraleve ( Ca, K, Mg, Mn), “thotë dietologia, Garima Goyal.

Goyal gjithashtu shtjellon përfitimet e ujit të kokosit:

Ndihmon në ruajtjen e shkëlqimit natyral të lëkurës

Uji i kokosit zvogëlon rrudhat dhe vijat e holla dhe ndihmon në ruajtjen e hidratimit dhe elasticitetit të lëkurës. Pirja e ujit të kokosit çdo ditë jo vetëm që ushqen trupin tuaj me lëndë ushqyese vitale, por gjithashtu mban sëm. undjet larg. Ajo funksionon si një il’aç kundër ak neve dhe problemeve të tjera të lëkurës gjithashtu.

Një tonik për flokët

Nëse jeni të shqetësuar me rënien e flokëve, ndoshta është një ide e mirë të konsumoni ujë kokosi për të nxitur rritjen e qelizave pasi i mban flokët të fortë duke stimuluar lëkurën e kokës.

Uji i kokosit është natyrisht freskues dhe zvogëlon sasinë e natriumit të pranishëm në trupat tanë që është përgjegjës për fryrjen dhe gazrat. Duke qenë i pasur me fibra, ai gjithashtu i jep një nxitje sistemit tonë tretës.

Uji i kokosit ndihmon në forcimin dhe dendësinë e ko ckave dhe kështu është i shkëlqyeshëm për të parandaluar shfaqjen e hershme të sëm. undjeve si osteoporoza, artriti, osteopenia, etj.

Konsumimi i ujit të kokosit parandalon mpiksjen e gja. kut dhe ndihmon në kontrollin e niveleve të kolesterolit, raporton Hindustantimes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.