As qe u kìshte shkuar ne mendje : 6 kumbulla te thata ne dìte dhe do te mbetenì pa fjale nga efektì ì cìlì

Kumbullat e thata, nëse i konsumoni çdo ditë, mund të bëjnë magji në shëndetin tuaj,

Ky frut i thatë është plot me lëndë ushqyese të shëndetshme. Më poshtë ju tregoj pse duhet të hani 6 kumbulla të thata në ditë.

1.Mbështesin funksionet e trupit : 100 gramë kumbulla të thata përmbajnë 732 mg kalium.

Ky makromineral është thelbësor për trupin tonë pasi e ndihmon atë të funksionojë si duhet si dhe të parandalojë shumë sëmundje.

Ul rrez. ikun e një go ditjeve në tru, i mban ko ckat e shëndetshme, ndihmon në rritjen e shëndetshme të muskujve dhe madje mund të promovojë funksionalitetin e duhur nervor.

2.Janë të mira për gja. kun : Mungesa e hekurit të mjaftueshëm në trupin tuaj mund të shkaktojë an emi, e cila mund të çojë në kompl ikime se rioze. Midis tyre janë lodhja, problemet e zemrës ose mushkërive dhe problemet me shtat zëninë.

Kumbullat e thata janë një burim i shkëlqyeshëm hekuri që ndihmojnë në parandalimin e problemeve të tilla.

3.Përmirësojnë tretjen – Kumbullat e thata janë plot me fibra, një element kryesor që mbështet tretjen e shëndetshme.

Për shembull, një filxhan kumbulla të thata përmban 12 gramë fibra të tretshme. Për më tepër, ato përmbajnë sorbitol, një laksativ natyral që ndihmon për të stimuluar lëvizjet e zorrëve./thenieperjeten.info

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *