Njihet si vaji i fares se zeze: Ja rasti kur nuk duhet kurresesi ta perdorni ate

7 përfitimet e vërtetuara shkencërisht të farës së zezë.

Kan’ceri – Shkencëtarët Kroatë vunë re se përbërësit aktivë që përmbajnë këto fara janë në gjendje të ulin rritjen e qelizave kan’cerogjene me 52%.

Mëlçia – Disa studime kanë treguar se vaji i farës së zezë përmirëson funksionalitetin e këtij organi shumë të rëndësishëm duke stimuluar rigjenerimin e qelizave të mëlçisë dhe duke parandaluar çrregullimet shoqëruese.

Diabeti i tipit 1 dhe tipi 2 -Ka shumë studime të kryera në këtë fushë dhe të gjitha tregojnë se si Nigella Sativa është në gjendje të stimulojë rigjenerimin e qelizave beta në pankreas, të ulë nivelin e sheqerit në gjak dhe të reduktojë rezistencën ndaj insulinës.

Zemra – Një përbërës aktiv që përmbahet në këto fara ka aftësinë të mbrojë sistemin kardiovaskular, të mbrojë nga dëmtimi i sulmit në zemër dhe të përmirësojë shëndetin e përgjithshëm të zemrës.

Humbje peshe – “Journal of Diabetes and Metabolic Disorders” publikoi një studim në të cilin, duke rishikuar literaturën mjekësore për bimët që kanë veti kundër mbipeshes, u zbulua se vaji i farës së zezë është ndër il’açet natyrale më të njohura efektive në planet.

Flokët -Vaji i farës së zezë i përdorur si për përdorim të brendshëm ashtu edhe për përdorim të jashtëm, i aplikuar në flokë dhe skalp forcon rrënjët e flokëve dhe stimulon rritjen e tyre.

Lëkurë – I përdorur gjithmonë për të trajtuar me sukses herpesin, dermatitin, djegiet nga dielli dhe alergjitë e lëkurës (infla ma cion, edemë, urtikarie, ekz emë dhe ak ne), vaji i farës së zezë depërton në mënyrë të përsosur në lëkurë dhe e rigjeneron atë.

Prandaj është një vaj esencial që duhet pasur në shtëpi si për trajtimin e sëm. undjeve të lëkurës, ashtu edhe si një ilaç bukurie.

Mund të përdoret si çaj direkt nga farat ose si vaj. E vetmja gjë që duhet kushtuar vëmendje është që Nigella Sativa të mos merret gjatë shtat zënisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.