Trajton plot 11 probleme : Bashìkìmì ben fuqìne, keto 2 perberes do t’ìu ndìhmojne te mos kenì

Bashkimi bën fuqinë! Kjo është një shprehje që gjen vend edhe në kuzhinë, sidomos në rastin e hudhrës me limonin.

Kura e mëposhtme me limon dhe hudhër mund të pastrojë organizmin dhe të parandalojë sëm undjet.

Vlerat e kurës me hudhër dhe limon

Kura me limon dhe hudhër është efikase në eliminimin e depozitave të yndyrës në organizëm.

Këto përbërës ulin kolesterolin e keq dhe pakësojnë numrin e triglicerideve në gj ak.

Limoni dhe hudhra parandalojnë trombozën dhe ulin tensionin e gja kut.

Së bashku ato përmirësojnë funksionet e mëlçisë dhe aftësinë e saj për të pastruar gja kun.

Për më tepër, limoni me hudhrën përmirësojnë funksionin e veshkave dhe qarkullimin e gja kut.

Sistemi imunitar është më i fortë ndërkohë që hudhra dhe limoni parandalojnë radikalet e lira.

Qelizat janë më të mbrojtura dhe plot gjallëri falë antioksidantëve që gjenden tek limoni dhe hudhra.

Kura me hudhër me limon duhet përdorur në këto raste:

Kura pastruese rekomandohet për të parandaluar sëm undjet ose për të pastruar organizmin.

Ajo duhet shfrytëzuar një herë në vit.

Kjo kurë është shumë e dobishme nëse vuani nga problemet e mëposhtme:

Mbipesha

Ish emia

Sinoziti

Sëm undjet e rrugëve të frymëmarrjes

Dhi mbjet e kokës

Artriti

Reumatizma

Gastriti

He mo rroidet

Problemet me shikimin dhe dëgjimin

Anemia

Përbërësit:

Për kurën me limon dhe hudhër ju nevojiten:

4 limonë

4 thelpinj hudhër

3 litra ujë të zier të ngrohtë

Zgjidhni limonë organikë që të përdorni agrume me gjithë lëkurë të pastër dhe të paprekur nga pesticidet.

Përgatitja:

Qëroni hudhrat, merrni 4 thelpinj dhe ndajini thelbinjtë në gjysma.

Lajini limonët me ujë të bollshëm dhe prijini në copa të vogla

Hidhini në një enë me ujë të ngrohtë të zier paraprakisht, dhe të gjithë masën ndajeni në kavanozë qelqi.

Mbyllini kapakët dhe futini në frigorifer për tre ditë.

Më pas kullojeni lëngun dhe futeni sërish nëpër kavanozë në frigorifer.

Si ta konsumoni

Në ditët e para duhet të merrni nga një lugë gjelle, gjysmë ore përpara çdo vakti.

Nëse nuk vini re ndonjë efekt anësor atëherë duhet ta rrisni do zën në dy lugë e më shumë deri sa të arrini të konsumoni 50 ml tre herë në ditë.

Kjo kurë duhet të zgjasë për 40 ditë.

Kjo kurë është pastruese dhe në ditët e para mund të përballeni me shenja si se krecione ose dhi mbje koke.

Këto simptoma janë normale sepse tregojnë se trupi po largon toksinat.

Ju sugjerojmë që çdo kurë ose trajtim, natyral ose jo të ndërmerret duke u shoqëruar me mbikëqyrjen e mjekut.

Ky sugjerim është thelbësor nëse vuani nga sëm undjet e mësipërme apo jeni duke marrë med ikamente specifike./sot.com.al

Leave a Reply

Your email address will not be published.