Fundjave ndryshe nga ato te tjerat : Ja deri ne sa grade do te zbresin temperaturat

Dita e shtunë pritet të jetë nën ndikim të masave ajrore relativisht të paqëndreueshme. Moti prashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira të cilat do të jenë më të përqëndruara në zonat malore të vendit.

Në Alpe dhe lokalisht në verilindje e lindje të vendit vranësirat hera-herës do të pasohen nga reshje bore me intensitet të ulët.

Dita e diel pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore të qendrueshme. Orët me diell do të mbizotëroj në pjesën më të madhe të vendit, ndërsa vranësirat do të jenë të pakta kalimtare kryesisht përgjatë relieveve malore.

Era parashikohet nga kuadrati i veriut me shpejtësi mesatare 1-8m/sek, e cila hera-herës përgjatë vijës bregdetare dhe zonave luginore fiton shpejtësi deri në 15m/sek.

Ju urojmë fundjavë të bukur!/SHMU

Leave a Reply

Your email address will not be published.