Prodhohet vetëm në rrethin e Matit, keni dëgjuar për lëngun e hardallisë? Ideal për këto 7 probleme

Lengu i hardallise eshte nje pije joalkoolike e formuar nga rushi i pjekur nè rajonin e Matit. Sipas burimeve te shkruara dhe gojedhenave, dihet se eshtè prodhuar qe mbi 200 vjet me pare me origine nga Osmanet. Hardallia eshte produkt 100% bio, ka vetem dy ingrediente, rushin dhe farerat e sinapit, te cilat sherbejne njekohesisht […]

Sot Luiza Xhuvani feston diten e saj te lindjes, sa vjeç mbush sot aktorja

26 marsi shënon ditëlindjen e aktores së njohur shqiptare, Luiza Xhuvani, e cila ka mbajtur dhe postin e deputetes së PS. Sot Xhuvani feston 58 vjetorin e lindjes. Paçka disa goditjeve të rënda në jetën private, ajo nuk e ka ndërprerë raportin e saj me skenën, që është në fakt më shumë se profesion për […]

Pa harxhuar para me kimikate te ndryshme: Kripa mund te ndihmoj vajzat dhe grate qe te mos kene

Në ditët e sotme mund të gjejmë ilaçe të shumta natyrore për të qenë në gjendje të jetojmë më mirë pa pasur nevojë të përdorim kimikate ose shitje shumë të shtrenjta. Natyra na furnizon me elementë që do të na ndihmojnë të jemi shumë më të shëndetshëm, por ne duhet të mësojmë të dimë se […]

Mushkerite tuaja kane nevoje te here pas hershme per pastrim, 6 ushqimet qe e bejne kete pune me se miri

Pa mushkëritë nuk ka jetë. Ato janë të nevojshme për pastrimin e oksigjenit nga toksinat dhe transportimin e tij nëpërmjet gja kut drejt të gjithë organizmit. Sistemi i frymëmarrjes duhet mbrojtur me fanatizëm për një jetë më të gjatë. Mbrojtja fillon duke u kujdesur në ushqimet, pijet dhe substancat që lejojmë të futen në organizëm. […]

Kjo eshte supa qe do t’iu ngre ne kembe dhe do t’iu fal imunitet te forte

Gati për të zbukuruar sallatat dhe vaktet tuaja me një ushqim të shijshëm? Kohlrabi është një perime që nuk e dinit se ju duhej. Rrjedhur nga fjala gjermane “kohl” për lakër dhe “rabi” për rrepë , kjo perime me pamje të çuditshme ka qëndrueshmërinë e një rrepke ose kërcelli brokoli me një aromë të butë, […]

Cilin lloj duhet te zgjedhim per te miren e zemres? Rrushin e bardhe apo rrushin e zi

Rrushi është rritur mbi tokë për mijëra vjet dhe i ka ardhur në ndihmë njerëzimit jo vetëm për ushqim por edhe për shëndet. Rrushin e gjejmë në variete, madhësi dhe ngjyra të ndryshme. Rrushi i zi në veçanti është ndër më të pasurit me antioksidantë, të cilët e mbrojnë organizmin nga shumë sëmundje të ndryshme. […]

Sa shpesh duhet qe te nderroni peshqirin e tualetit? Ekspertet japin pergjigjen perfundimtare

Peshqiri fsheh jo pak sekrete, që do të thotë se duke ndryshuar atë vetëm një herë në javë nuk është e mjaftueshme për të shmangur rreziqet që qendrojnë pas fytyrën në dukje të pastër. Mendja e shëndoshë thotë se nëse përdorni peshqirin e tualetit për të fshirë pas çdo dushi, patjetër që qëndron i pastër. […]

Fikun duhet ta konsumojme bashke me lekure apo jo? Ekspertet tregojne rendesine e saj

Shija e ëmbël e fikut është unike në çdo kafshatë. Megjithatë, kjo ëmbëlsi e pashoqe shpesh trazohet nga ndjesia e lehtë pickuese dhe dj egëse e lëkurës së fikut. Kurioziteti për elementët që shkaktojnë ndjesi lidhet ngushtë edhe me aspektin e sigurisë së ngrënies së lëkurës së këtij fruti. A Është E Ngrënshme Lëkura E […]

Po shkojme drejt veres? Muaji Prill vjen me temperatura surprize

Javën që vjen, pritet të kemi prezente reshjet, kryesisht do të jenë duke filluar nga dita e mërkurë dhe deri ditën e premte pritet të kemi reshje jo vetëm në zonat veriore, por do të përfshihet i gjithë territori shqiptar nga këto reshje shiu. Temperaturat e ajrit do të kenë një rënie me 1-2 gradë […]

Sot feston diten e saj te lindjes, as qe u shkon ne mendje se sa vjeçe mbush sot Jonida Maliqi

Sot është një ditë e veçantë për Jonida Maliqin. Këngëtarja ka ditëlindjen dhe feston 39 vjetorin. Pavarësisht se prej kohësh e shkëputur nga muzika dhe e fokusuar te moderimi dhe biznesi, Jonida mbetet një ndër këngëtaret e preferuar shqiptare me hite të padiskutueshme. Këngëtarja ëhstë kthyer në një ndër influencerat më të mëdha në vendin […]