Po ju e kenì nje shenje te tìlle ne krah? Shume pak persona mund ta dìne shkakun e saj dhe menyren se sì ajo eshte formuar

Disa plagë në trupin tonë mund të tregojnë histori nga e kaluara dhe të tjerët papritmas shfaqen në lëkurën tonë pa e ditur historinë e tyre. Ky është rasti i kësaj shenje të vogël që është në krahun tonë të majtë dhe që ne nuk e dimë kuptimin e saj.

Zbuloni përmes këtij artikulli, kuptimin e saj të vërtetë. Shenja e vogël, e rrumbullakët që pothuajse të gjithë kemi në krahun e majtë në përgjithësi është shenje nga vaksina e dhenve.

Para vitit 1970, kjo vaksinë ishte shumë e përhapur. Pas vaksinimit, lëkundjet dhe acarimet formohen në këtë zonë dhe një lloj shtrese e jashtme shfaqet në krah në disa javë.

A e keni vënë re ndonjëherë këtë shenje të vogël?

Për të kaluar vaksinën, një gjilpërë hyn në lëkurë dhe zhyt virusin e gjallë të vaksinës në krahun e personit disa herë. Sa herë që gjilpëra kalon nëpër lëkurë, vaksina përhapet dhe formohen fshikëza dhe ënjtje, për këtë arsye që plagët janë të gjera.

Menjëherë pas vaksinës, një zmadhim i vogël shfaqet në zonën e lëkurës që vazhdon për një periudhë prej 6 deri në 8 orë më së shumti. Kjo ënjtje zhduket dhe kjo zonë dhe kthehet në normale dy muaj më vonë.

Kjo pjesë më pas fillon formon një puçërr që shkarkon një lëng të caktuar. Kohëzgjatja e këtij procesi të plotë mund të zgjasë nga 2 deri në 5 javë, por madje ka edhe periudha kur ky proces ulcerimi dhe rikuperimi përsëritet 2 deri në 3 herë.

Për fat të mirë, sëmundja e dhenve, sëmundja që shkaktoi sëmundje serioze dhe shkaktoi qindra mijëra vdekje, u zhduk në pothuajse çdo vend të botës perëndimore pas fillimit të viteve 1970. Vaksinimi nuk është më i nevojshëm përveç atyre që po planifikojnë udhëtime në një vend ku virusi është ende i pranishëm.

Këtu është një listë e ushqimeve që promovojnë shërimin e plagëve:

Ushqime të pasura me vitaminë A: Karrota, spinaqi , patatet, kajsia, pjepri dhe kungulli.

Ushqime të pasura me vitaminë C: agrume, kivi, speca, fruta të kuqe, majdanoz dhe brokoli.

Ushqime të pasura me silikon: kastravec, avokado, qepë, panxhar dhe jonxhë.

Ju gjithashtu mund të përgatisni kremra natyralë me përbërës me veti shëruese, të tilla si Aloe Vera, mjaltë, vaj ulliri, propolis, vaj esenciali i livandës, vaj ulliri dhe vitamina E.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *