E kenì dìtur gabìm, pasì keto 10 ushqìme mund tì ruanì lehtesìsht ne ngrìrje

Nëse keni shumë ushqime dhe e dini që do të prishen, sepse nuk mund t’i hani të gjitha, futini në ngrirje. Ka shumë më tepër artikuj ushqimorë që mund t’i mbani në ngrirje, sesa ju dini. Më poshtë do ju tregojë se kush janë këto ushqime:

Të bardhat e vezëve

E bardha e vezës mund të qëndrojë në ngrirje për 12 muaj.Gjalpi

Ky element kryesor i kuzhinës është një ushqim i shkëlqyer për t’u ruajtur në ngrirje, veçanërisht nëse mendoni se nuk do t’i përdorni deri në datën e skadencës. Futeni gjalpin në një qese frigoferike që të ruhet sa më mirë dhe të mos marrë erë, informon abcnews.al.

Dhallë

Dhallin mund ta mbani në ngrirje, nuk është e dëmshme. Ai mund të zgjasë deri në tre muaj.

Buka

Karbohidratet e pëlqejnë të ftohtin. Buka mund t zgjasë deri në tre muaj, nëse e mbani në ngrirje.

Patatinat

Patatinat mund t’i mbani në frigorifer dhe të qëndrojnë të freskëta, edhe pse mund t’ju ketë kaluar data e skadencës.

Avokadot

Avokadot nuk janë fruta të lira dhe shkuarja e tyre dëm, nuk ju leverdis. Nëse keni blerës shumë dhe keni frikë se do ju prishen, qërojini, prijini në copa dhe futini në ngrirje.

Misri

Misri është një element kryesor i kuzhinës gjatë verës. Nëse dëshironi që shijen e tij ta keni edhe gjatë dimrit, futini në ngrirje së bashku me shufla. Ato qëndrojnë të freskët deri në një vit.

Barishtet

Disa i thajnë dhe i ruajnë barishtet e gatimit, por kjo metodë e zvogëlon shijen. Ju mund t’i fusni të freskëta në ngrirje. Bimët si borziloku, rigoni, majdanozi, trumza ose nenexhiku, rrinë në gjendje të shkëlqyer në ngricë.

Arrat

Ngrirja e arrave ndihmon në ruajtjen e vajrave të tyre natyralë. Ruani në një enë të mbyllur ose mbështilleni mirë me plastikë dhe vendoseni në një qese frigoriferike, dhe ato mund të qëndrojnë mirë deri në tetë muaj.

Djathë i fortë

Një djathë i ngrirë është i sigurt për t’u ngrënë. Mjafton ta mbështillni hermetikisht dhe ta vendosni në frigorifer te ngrirja. Gjithashtu mund ta grini djathin në filxhanë, ta mbështillni me qese dhe ta fusni në ngrirje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *