Categories
Uncategorized

Nje shenim per vitaminen D nga Blerina Bomaj

Një shënim për vitaminën D nga Blerina Bombaj : Për shumicën e njerëzve, mënyra më e mirë për të marrë mjaftueshëm vitaminë D është marrja e një suplementi sepse është e vështirë të merret mjaftueshëm përmes ushqimit. Edhe pse disa ushqime janë të pasura me vitaminë D, pak ushqime e përmbajnë atë në mënyrë natyrale. […]

Categories
Uncategorized

Nga kapslleku e deri tek gjumi: Ja 5 arsyet perse Kajsite duhet qe ti beni pjese te dietes suaj

Kajsitë janë antioksidantë, multivitamina dhe shumë të mira për shëndetin. Kjo është arsyeja pse duhet të hani shumë prej tyre. Në stinën mes fundit të pranverës dhe fillimit të verës, janë një frut që, i konsumuar rregullisht më shumë se të tjerët, është i mirë për mirëqenien dhe shëndetin. Me fuqi super antioksiduese, kajsitë ofrojnë […]

Categories
Uncategorized

Terhiqet i nxehti afrikan, meteorologu jep lajmin e mire per ditet ne vijim

Hakil Osmani: Orët e pasdites të sjellin zhvillime të përkohshme të vranësirave duke bërë që të kemi prezente rrebeshet afatshkurtra të shiut në gjysmën lindore të territorit shqiptare. Duke përfshirë këtu pothuajse të gjitha shtrirjen Lindore, por gjithashtu edhe një pjesë të qyteteve të zonës së ulët, duke përfshirë këtu edhe kryeqytetin. Ditën e shtunë […]

Categories
Uncategorized

Mjekja e njohur tregon arsyen perse nuk duhet ta lani fytyren ne mengjes

Kur bëhet fjalë për kujdesin ndaj vetes, pyetjet më të shumta janë në lidhje me rutinën e bukurisë e cila na ofron një lëkurë të pastër dhe të ndritshme. Çfarë na është thënë gjithmonë nga prindërit dhe dermatologët është se larja e fytyrës në mëngjes dhe në mbrëmje janë dy procese jashtëzakonisht të rëndësishme. Ndonëse […]

Categories
Uncategorized

Shkaktojne apo jo leucemi? Mjeku Alimehmeti flet per akulloret te cilat para 2 ditesh

Kreu i Kontrollit të Lartë të Shtetit (KLSH), Arben Shehu, zbuloi 2 ditë më parë se në Shqipëri janë tregtuar akullore të kontaminuara me Oksid Etileni që shkaktojnë kancer, leucemi dhe ndikojnë në aftësinë riprodhuese tek meshkujt. Shehu zbuloi se janë konsumuar 13.2 tonë akullore me oksid etileni, teksa produktet janë shitur kryesisht në: Tiranë, […]

Categories
Uncategorized

Keto jane 10 perfitimet qe merrni nese pini çaj hithre, duke filluar nga kolesteroli

Si të bëni çaj hithër duke përdorur gjethe të freskëta: Në një tenxhere të vogël hidhni 1 filxhan gjethe hithre dhe 2 gota ujë. Shtoni më shumë ujë nëse preferoni një çaj më të dobët. Lëreni të vlojë dhe më pas hiqeni nga zjarri. Lërini gjethet të qëndrojnë për rreth 5 minuta. Hidheni në një […]

Categories
Uncategorized

Ja se çfare e shkakton mjegullen e trurit dhe si trajtohet ajo sipas eksperteve

Paqartësia mendore mund të jetë zhgënjyese dhe mund të shkaktohet nga mungesa e gjumit apo edhe nga një sëmundje themelore. Mjegulla kronike e trurit zakonisht përshkruhet si vështirësi në fokusim, konfuzion i lehtë, mendime “të paqarta” ose të ngadalta, harresë dhe një ndjenjë e përgjithshme lodhjeje. A keni qenë ndonjëherë aq i lodhur sa nuk […]

Categories
Uncategorized

Disa nga problemet qe mund te vijne nga sfungjeri i eneve, ja me çfare ta zevendesoni ate

Sipas një studimi të ri të kryer nga hulumtuesit në Norvegji, rezulton se sfungjerët për larjen e enëve përmbajnë më shumë baktere sesa furçat e kuzhinës, të cilat mund të jenë një mënyrë higjienike më e pranueshme për të larë enët. “Salmonela dhe bakteret e tjera rriten dhe mbijetojnë më mirë në sfungjer sesa në […]

Categories
Uncategorized

Kjo do te jete dita kur i nxheti afrikan pritet qe te bej nje terheqje

Vendi ynë prej ditësh tashmë prej më shumë se 8 ditësh është nën pushtetin e temperaturave të larta falë masave ajrore të nxehta me origjinë Afrikane. Këto masa do të na shoqërojnë deri në fundjavë duke sjellë temperatura të cilat në orët e mesditës në zonat e ulët pritet të shkojnë deri në 42-43 gradë. […]

Categories
Uncategorized

Mjekët sugjerojnë t’i zëvendësojmë vezet me këtë ushqim per mengjes

Kur bëhet fjalë për vezët, shkencëtarët nuk bien dakord: Disa e “fajësojnë” këtë ushqim për rritjen e kolesterolit dhe rrezikimin e shëndetit kardiovaskular, ndërsa të tjerë pretendojnë se këto janë mite dhe se veza është në fakt një zgjedhje shumë e mirë dhe e shëndetshme, sidomos për vaktin e mëngjesit. Megjithatë, një grup studiuesish tani […]