Categories
Uncategorized

Gratë shtatzëna nuk duhet ta konsumojne kete pije pasi sipas studimit ndikon tek gjatesia e femijes

Fillimi i ditës me një filxhan të nxehtë kafeje ose çaj me kafeinë mund të duket hyjnore për disa, por mund të ketë ndikime negative për fëmijët tek gratë shtatzëna, sipas një studimi të ri. Sipas studimit të botuar të hënën në JAMA Network Open, fëmijët që ishin ekspozuar ndaj sasive të vogla të kafeinës […]

Categories
Uncategorized

Temperaturat do te kapin 43 grade: Meteorologia tregon se si do te mbyllet muaji Qershor

Ballkani është përfshirë këtë javë nga vala e të nxehtit ekstrem me temperatura që pritet të arrijnë deri në 43 gradë celsius në 3 ditët në vijim dhe që pritet të vijojnë deri në fund të muajit. Meteorologia e A2 CNN, Tanja Porja tha në “Dita Jonë” se, fokusi i temperaturave të larta do të […]

Categories
Uncategorized

Embelsire e lehte dhe e shpejte pa veze dhe pa gjalp

Nje embelsire shume e mire e lehte dhe plot shije. Përbërësit: Një filxhan sheqer i lagur një filxhan vaj një majë kripë një lugë çaji vanilje gjalp gjysme filxhani niseshte misri nje njesi maja dy gota miell i bardhe siper mund ti hidhni reçeli ose pluhur i kokosit Per me shume shikoni videon:

Categories
Uncategorized

Mjeku i njohur Kardiolog tregon 7 ushqimet qe duhet te shmangni

Kardiologët tregojne çfarë mund t’i bëjë zemrës suaj një dietë e keqe. Më shumë se 600,000 njerëz vdesin nga sëmundjet kardiovaskulare në SHBA çdo vit – shkaku kryesor i vdekjes si për burrat ashtu edhe për gratë. Hipokrati thote se: “Ushqimi le të jetë ilaçi juaj” dhe kjo vlen për shëndetin e zemrës. Andrew Freeman […]

Categories
Uncategorized

Receta e vertete e bukes trandicionale Shqiptare, e pjekim per 50 minuta

Përbërësit  : 1 kg miell 0.5 lt ujë, 1 lugë gjelle kripë 1 lugë gjelle sheqer 1 lugë gjelle tharme buke Tharmin, sheqerin, pak kripë dhe dy lugë miell i perzijmë në një gotë me ujë të vakët dhe e lëmë në vend të ngrohtë qe të vije. Pastaj e përzijmë me ujë, kripë dhe […]

Categories
Uncategorized

Temperatura deri ne 43 grade, ja kur pritet te vij i nxehti Afrikan perseri ne vendin tone

Për javën që presim përpara: vendi ynë do të ndikohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike. Kjo dhe për shkak të depërtimit të masave ajrore të thata dhe relativisht të ngrohta me origjinë nga Anticikloni Afrikan. Moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin gjatë gjithë javës por nuk do të mungojnë vranësirat e pakta deri […]

Categories
Uncategorized

Plot 3 maska natyrale per floket te cilat mund ti perdor cdo vajze apo grua qe zakonisht

Vaji i ullirit është një nga produktet më të rëndësishme jo vetëm në mirëfunksionimin e trupit, por edhe një aleat i shkëlqyer i bukurisë. Vaj ulliri në lëkurë, flok, thonjë etj do të bëjë të mundur rigjenerimin e cdo dëmtimi që mund të jetë shkaktuar për arsye nga më të ndryshmet. Industria e kozmetikës e […]

Categories
Uncategorized

Mjeku Bardhi: Ja çfarë duhet të konsumojmë në mëngjes dhe në darkë për një organizëm të shëndetshëm

Mjeku Luçiano Bardhi ishte i ftuar në emisionin “ABC e Mëngjesit” në ABC News, foli për ushqimet e mira dhe të këqija dhe se çfarë duhet të konsumojmë në mëngjes dhe darkë për një organizëm të shëndetshëm. Ai thotë se edhe drithërat, buka e kosi duhet të eliminohen nga dietë e mëngjesit. “Duhet të bëjmë […]

Categories
Uncategorized

Rajmonda Bulku me Luiza Xhuvanin bashke? Edhe pse gjithmonë është thënë se ato janë rivale

Rajmonda Bulku dhe Luiza Xhuvani janë dy nga aktoret më të dashura shqiptare. Në foton e mësipërme, ato janë bërë bashkë me Zamira Kitën, Natasha Selën dhe një mike të tyre, teksa kanë drekuar si mikesha. Ato shihen të buzëqeshura, teksa pozojnë para fotografit. Edhe pse gjithmonë është thënë se ato janë rivale, duket se […]

Categories
Uncategorized

Jo vetem qe u hidraton, por shalqiri ka dhe keto perfitime te cilat ju ndoshta nuk i kishit menduar me pare

Pavarësisht besimit popullor se shalqiri është vetëm ujë dhe sheqer, ai në fakt është një ushqim shumë i ushqyeshëm, i pasur me vitamina, minerale dhe antioksidantë, ndërsa ka shumë më pak kalori sesa shumë njerëz gabimisht besojnë. A e dini se për 150 gram, shalqiri përmban: 43 kalori, 0 gram yndyrë, 2 gram natrium, 11 […]