Ne cilen stine na bien floket me shume, vere apo dimer? Ja se cfare thone ekspertet

Gjithçka nga predispozicioni gjenetik e deri te faktorët e jashtëm si stresi, çekuilibri hormonal dhe mungesa e vitaminave mund të shkaktojnë rënie të flokëve.

Vitaminat janë çelësi për ruajtjen e shëndetit të përgjithshëm të trupit tuaj, dhe shëndeti i flokëve nuk bën përjashtim.

Vitamina D është veçanërisht e rëndësishme për një cikël të shëndetshëm të rritjes së flokëve, sepse çdo gjëndër e flokëve përmban një receptor të vitaminës D.

Mungesa e vitaminës D është një nga mangësitë dhe arsyet më të zakonshme të rënies së flokëve si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat, veçanërisht gjatë dimrit kur jemi më pak te ekspozuar ndaj diellit.

Megjithatë, ekspertët e flokëve thonë se ushqimi i mirë dhe ndryshimet në stilin e jetesës mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemit të rënies së flokëve të shkaktuar nga mungesa e vitaminës D.

Besohet se vetëm 30 minuta rreze dielli në mesditë në ditë ndihmon në ndërtimin e imunitetit, forcimin e kockave dhe ruajtjen e flokëve të shëndetshëm.

Meqë ka ardhur dimri dhe drita e ditës është zvogëluar, gjithnjë e më shumë njerëz kanë mungesë të vitaminës D. Midis tetorit dhe marsit, ne nuk marrim mjaftueshëm vitaminë D nga rrezet e diellit, sepse drita nuk përmban mjaftueshëm rreze UVB.

Kjo jo vetëm që dobëson sistemin imunitar, por dëmton edhe flokët tanë, ndaj duken të pajetë dhe pa shkëlqim, gjë që çon në rënie edhe më të madhe të flokëve.

Kur nuk ka diell jashtë, njerëzit duhet të marrin dozën e tyre ditore të vitaminës D përmes ushqimit ose përmes shtesave dietike.

“Vitamina D është e rëndësishme sepse metabolizohet në lëkurë nga keratinocitet. Këto janë qeliza të lëkurës që përpunojnë keratinën, një proteinë në flokë, thonj dhe lëkurë. Kur trupi nuk ka mjaftueshëm vitaminë D, keratinocitet në folikulat e flokëve kanë probleme me rregullimin e rritjes. dhe rënien e flokëve”, shpjegon Karl Christian, themeluesi i markës skandinave të shëndetit dhe mirëqenies New Nordic.

Christian këshilloi se çelësi për flokë të shëndetshëm dhe të plotë është skalpi i shëndetshëm.

Për këtë, ne duhet të shikojmë përtej rutinës sonë të zakonshme të larjes së flokëve, shpjegoi ai.

Ai tha se ngrënia e ushqimeve të tilla si peshku i yndyrshëm, mishi i kuq dhe vezët mund të ndihmojnë në rritjen e marrjes së vitaminës D.

“Në dimër, një dietë e shëndetshme nuk është domosdoshmërisht në krye të axhendës, kështu që marrja e suplementeve dietike është një ide e shkëlqyer. Ka një sërë suplementesh nga të cilat mund të zgjidhni”, shton ai.

Një këshillë tjetër është të masazhoni kokën sa herë që lani flokët.

Ndihmon në pastrimin e yndyrës dhe qelizave të akumuluara të vdekura të lëkurës dhe gjithashtu do të ndihmojë në stimulimin e rritjes së flokëve.

Rënia e flokëve nuk shkaktohet gjithmonë nga mungesa e vitaminës D.

Kjo mund të ndodhë edhe për shkak të mungesës së vitaminës B12 e cila gjendet zakonisht në produktet shtazore ose për shkak të mungesës së proteinave, e cila i bën flokët të brishtë.

Një dietë e përbërë nga mish pa dhjamë, vezë, peshk yndyror, djathë me pak yndyrë, quinoa, arra dhe tofu mund të ndihmojë në adresimin e mungesës së proteinave, ndërkohë që është mirë të kërkoni ushqime të pasura me vitaminë B12 dhe të merrni suplemente, veçanërisht nëse jeni vegjetarian.

Leave a Reply

Your email address will not be published.