Categories
Aktualiet

Moti merr kthesen e papritur, ulen me 5 grade temperaturat: Si pritet te jete fundjava

Ditën e nesërme hyjmë në një muaj të ri, por edhe në një stinë t ëre. Që do të thotë se të gjithë jeni të përgatitur për ndryshime temperaturash dhe surpriza nga moti. 1 shtatori parashikohet i kthjellët e gradualisht prej mesditës me dendësim vranësirash në të gjithë vendin. Shi lokal me intensitet të ulët […]

Categories
Aktualiet

Duhet apo jo ta konsumoni vezen ne mengjes? Ekspertet i japin fund nje here e mire dilemes

Një studim amerikan ka zbuluar se njerëzit që nuk hanë mëngjes janë më të rrezikuar nga sëmundjet e zemrës. Studimi në fjalë është publikuar në revistën e Kolegjit Amerikan të Kardiologjisë. Sipas tij, njerëzit që nuk hanë mëngjes janë 87% më të rrezikuar të hu mbasin jetën nga sëmundjet kardiovaskulare. Për të arritur në këtë […]

Categories
Aktualiet

Prisni 15 minuta pastaj ferkojeni me peshqir, kjo metode do te bej qe pllaka e sobes te ndriçoj nga pastertia

Le të shkëlqejë pllaka shporetit tuaj si e re. Eliminimi i njollave nga pllaka e rrafshët e shporetit vërtet mund të paraqesë problem, posaçërisht nëse ju derdhet gjella dhe ju krijon njolla të forta. Rolin kryesor në këtë punë e ka soda e bikarbonatit, por do t’ju nevojitet edhe detergjenti i zakonshëm i larjes së […]

Categories
Aktualiet

Kjo eshte ora ku nuk duhet kurresesi te konsumoni çajin, e mira eshte qe ta zevendesoni ate me

Padyshim që çaji është një nga pijet më të preferuara dhe konsumohet pafund në çdo cep të botës. Çajra të ndryshëm kanë shumë dobi për trupin tonë. Por një studim nga “Journal of Food Composition and Analysis” ka treguar se qeset e çajit me aromë frutash përmbajnë 30 herë më shumë nivele plumbi dhe alumini. […]

Categories
Aktualiet

Nese hani pas ores 7 keto ushqime, do t’iu ndihmojne juve te humbni peshe

Gjithnjë është besuar se ngrënia e darkës pas orës 7 ngadalson metabolizmin, promovon akumulimin e yndyrës në zonën e barkut, e ndonëse këto gjarë janë të vërtetuara dhe nga ekspertët e shëndetit dhe dietologët ne ende vazhdojnë të hamë pa u shqetësuar pë orën. Kaloritë e marra në mbrëmje rrisin mundësinë e shtimit në peshë […]

Categories
Aktualiet

Ai është vetëm 99 centimetra i gjatë, ja sa eshte numri i truprojave qe mban pas vetes Hasbulla

Hasbulla Magomedov 19-vjeçari me pamjen e një fëmije, i cili është sensation në rrjetet sociale 19-vjeçari me pamjen e një fëmije të vogël, si pasojë e një sëmundjeje që quhet akondroplazi, ka më shumë se 2 milionë ndjekës në Instagram, ku videot e tij humoristike bëjnë xhiron e botës. Fiksimi i rrjeteve sociale është parë […]

Categories
Aktualiet

“Gjynah, gjithë kjo div të përfundojë kështu”, Irma Libohova perplaset me vajzen qe i tha per

Nëse të gjithë e presin stinën e verës me padurim për disa ditë pushimi, nuk ndodh e njëjta gjë me këngëtarët të cilët këto janë muajt më intensiv të punës. Jo vetëm në koncerte, por shumë prej tyre janë edhe të ftuar në ditët më të gëzushme të publikut, siç janë dasma. Padyshim Irma Libohova […]

Categories
Aktualiet

Si do te jete moti gjate muajit Shtator dhe a do te keni mundesine qe te shijoni plazhin? Ja si pritet te jene temperaturat

Ditët e fundit të Gushtit do te jenë me mot të paqëndrueshëm sidomos në veri dhe juglindje të vendit, ku mbasditeve pritet të ketë edhe moment me rrebeshe shiu, por ndryshe do jetë moti pas ditës së enjte. Deri në mbyllje të Gushtit termometri nuk do të shënojë më shumë se 32 gradë Celsius. Por […]

Categories
Aktualiet

A duhet te shqetesoheni nese femija juaj kerkon dhe pi shume uje? Kjo eshte nje shenje e cila duhet

Diabeti tek fëmijët po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm vitet e fundit, për shkaqe si mënyra e ushqyerjes apo stili i jetesës. Prandaj duhet të jeni gjithmonë kontrollues, veçanërisht gjatë verës, që të keni mundësinë të ndërhyni shpejt. Diabeti tip 1: rastet e shtuara gjatë pandemisë Kjo u konfirmua nga disa të dhëna nga […]

Categories
Aktualiet

Kërcitja në stomak zakonisht do të thotë që nuk keni ngrënë ushqim, por eshte edhe shenje qe ju nuk duhet ta

Tingulli i tillë i zorrëve që kërcasin, te disa është qesharak, te disa i pakëndshëm, por më së shpeshti shfaqet kur jemi të uritur. Kërcitjen e zorrëve do ta dëgjojmë në çfarëdo kohe të ditës, ndonjëherë mund ta shoqërojnë edhe simptoma të tjera, dhe ja për se shfaqet. Ky tingull dhe kjo shfaqje profesionalisht quhet […]