Categories
Uncategorized

Nuk eshte vetem hernìa dìskale apo nervì shìatìk, dhìmbjet e shpìnes mund te vìjne edhe nga keto 10 probleme te tjera

Dhimbja e shpinës mund të duket si diçka që është problem vetëm kur mosha avancon.

Megjithatë kjo nuk është plotësisht e vërtetë pasi dhimbja e shpinës është një nga problemet më të zakonshme shëndetësore.

Dhimbja e shpinës është gjithashtu arsyeja numër një pse njerëzit humbasin punën dhe mund t’i ndodhë kujtdo. Këto janë 10 nga problemet më të zakonshme të shtyllës kurrizore dhe ja çfarë mund të bëni për të lehtësuar dhimbjen prej tyre.

Hernia diskale

Shtylla kurrizore përbëhet nga kocka të quajtura rruaza. Disqet veprojnë si jastëkë midis çdo kocke. Kur një disk bëhet hernie, kjo do të thotë se mbështjellësi është zhvendosur dhe po shpërthen nga trupi i tij.

Ndërsa disa hernie disqesh nuk shkaktojnë simptoma, ato shpesh mund të ndërhyjnë me nervat në shtyllën kurrizore. Kjo mund të shkaktojë një sërë simptomash, duke përfshirë:

-Dhimbje shpine

-Mpirje

-Dhimbje në krahë dhe këmbë

-Dobësi muskulore

Një hernie diskale ndodh më shpesh në pjesën e poshtme të shpinës, por mund të ndodhë edhe në pjesën e sipërme të shpinës. Ju mund të ulni rrezikun e një hernie diskale duke mbajtur një peshë të shëndetshme, duke mbajtur një qëndrim të mirë gjatë gjithë ditës dhe duke bërë aktivitet fizik.

Tendosja e muskujve
Përdorimi i tepërt, stresi dhe qëndrimi/pozitat e këqija mund të çojnë në tendosje dhe tensionim të muskujve rreth shtyllës kurrizore. Kjo mund të shkaktojë dhimbje dhe shtrëngim në të gjithë qafën dhe shpinën. Ju mund të forconi muskujt e shpinës duke bërë ushtrime dhe duke mbajtur një peshë të shëndetshme. Shtrirja para aktivitetit të rëndë mund të ndihmojë gjithashtu në shmangien e tendosjes së muskujve.

Skolioza
Skolioza i referohet përkuljes ose lakimit jonormal të shtyllës kurrizore. Kjo gjendje mund të variojë nga më e vogla në të rënda. Mosha më e zakonshme e shfaqjes së skoliozës është gjatë fëmijërisë ose adoleshencës. Disa shenja dhe simptoma të skoliozës përfshijnë:

-Shpatullat e pabarabarta

-Lartësi të ndryshme të kafazeve të brinjëve

-Një ose të dyja anët e ijeve më të larta se normalja

-Trupi “përkulet” në njërën anë

-Koka jo e përqendruar mbi legen

Së bashku me këto simptoma, skolioza mund të shkaktojë dhimbje shpine dhe të çojë në shtrëngim të nervave. Trajtimi për skoliozën ndryshon në varësi të ashpërsisë së rastit dhe moshës së pacientit. Disa opsione trajtimi përfshijnë mbajtëse, terapi fizike dhe kirurgji.

Dhimbje qafe
Dhimbja e qafës shkaktohetrnga një kërcitje ose lëvizje e papritur e kokës. Kjo lëvizje e papritur dhe e vështirë e qafës mund të tendos muskujt e qafës. Mund të dëmtojë gjithashtu nyjet ndërvertebrale, disqet dhe ligamentet në qafë. Pas ngjarjes ose traumës, shumë njerëz nuk i ndjejnë simptomat menjëherë. Mund të duhen 24 orë për të filluar ndjesinë e simptomave, të cilat përfshijnë:

-Dhimbje qafe

-Qafë e ngrirë

-Dhimbje koke

-Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës

-Lodhja

-Marramendje

-Vështirësi për t’u përqendruar

Ju mund ta trajtoni dhimbjen me qetësues dhimbjesh si Advil ose Aleve. Kremi mund të ndihmojë në 24 orët e para pas lëndimit. Metoda të tjera të trajtimit përfshijnë masazh, terapi fizike dhe jastëkë me ngrohje.

Osteoporoza
Osteoporoza është një nga problemet më të zakonshme të shtyllës kurrizore tek të moshuarit. I referohet kockave të dobësuara për shkak të një mase më të ulët kockore. Kockat e dobësuara në shtyllën kurrizore bëhen të brishta dhe të dëmtuara, gjë që mund të çojë në fraktura, rruaza të rrëzuara dhe një qëndrim të përkulur. Mund të jetë e vështirë të thuash që kockat tuaja po dobësohen sepse nuk ka shumë simptoma që shfaqen derisa kockat të jenë tashmë osteoporotike. Mund të përpiqeni ta shmangni këtë duke mbajtur një dietë të shëndetshme të mbushur me ushqime të pasura me kalcium dhe vitaminë D për të ndihmuar në forcimin e kockave tuaja. Ushtrimet si ecja, vrapimi dhe ngritja e peshave mund të përmirësojnë ekuilibrin, qëndrimin tuaj dhe shëndetin e kockave.

Nervi ishiatik
Nervi shiatik shkon nga pjesa e poshtme e shpinës deri në këmbën tuaj. Ishiasi është një gjendje ku ndjeni dhimbje, mpirje ose dobësi në pjesën e poshtme të shpinës që rrezaton poshtë këmbës si rezultat i dëmtimit të nervit shiatik. Ky dëmtim nervor mund të shkaktohet nga një ngushtim i shtyllës kurrizore që ngjesh nervin, një hernie diskale ose një nxitje kockore. Terapia fizike, injeksionet steroide dhe puna me një kiropraktor mund të ndihmojnë në menaxhimin e dhimbjes që po përjetoni nga dhimbjet e nervit shiatik. Ju gjithashtu mund t’ju përshkruhen qetësues dhimbjesh, relaksues të muskujve dhe anti-inflamatorë për të menaxhuar simptomat.

Thyerje kompresive
Me kalimin e moshës dhe dobësimin e kockave, mund të ndodhin çarje të ndryshme dhe fraktura në rruaza. Nëse ka shumë nga këto çarje në shtyllën kurrizore, mund të rezultojë në një frakturë kompresive, e quajtur gjithashtu një rruazë e rrëzuar. Kjo ndodh kryesisht për shkak të osteoporozës, por ju jeni gjithashtu në rrezik nëse keni kancer të kockave, nëse pini duhan, nëse jeni shumë i/e dobët dhe nëse jeni mbi 50 vjeç. Frakturat mund të jenë jashtëzakonisht të dhimbshme; ilaçet kundër dhimbjes mund të ndihmojnë në menaxhimin e dhimbjes. Terapia fizike është një tjetër trajtim i zakonshëm.

Mielopatia kurrizore
Mielopatia kurrizore është kur palca kurrizore dëmtohet për shkak të degjenerimit. Çfarë do të thotë kjo është se me rritjen e moshës, komponentët e shpinës dhe shtyllës kurrizore ndryshojnë dhe bëhen më të dobët, gjë që mund të çojë në dëmtim të shtyllës kurrizore. Kjo mund të çojë në dhimbje, mpirje të duarve dhe këmbëve, dobësi të muskujve, humbje të ekuilibrit dhe ndjesi shpimi gjilpërash. Kirurgjia mund të ndihmojë në parandalimin e përparimit dhe përkeqësimit të simptomave.

Osteoartriti
Të gjithë kemi dëgjuar për artritin, por shumica e njerëzve mendojnë se ai prek vetëm duart dhe gjymtyrët tuaja. Artriti, i cili është inflamacioni i kyçeve, mund të prekë çdo zonë të trupit dhe gjithashtu mund të shkaktojë probleme me shtyllën kurrizore. Nyjet dhe kërci në shtyllën kurrizore përkeqësohen, gjë që shkakton inflamacion dhe dhimbje. Mund të çojë gjithashtu në nxitje të kockave dhe dëmtim nervor. Mbajtja e një peshe të shëndetshme, stërvitja, akupunktura dhe masazhi mund të ndihmojnë në menaxhimin e simptomave të osteoartritit.

Spondilolisteza
Rruazat e shtyllës kurrizore mbahen në pozicione të veçanta. Spondilolisteza është kur një nga rruazat e shtyllës kurrizore rrëshqet përpara dhe mbi rruazën poshtë saj. Kjo mund të shkaktojë dhimbje të forta pasi mund të dëmtojë ose shtrydh palcën kurrizore. Gjithashtu mund t’ju bëjë të humbni ndjenjën në gjymtyrët, të humbni kontrollin e fshikëzës dhe ta vështirësojë ecjen. Kirurgjia mund të ndihmojë në rastet e rënda, por zakonisht, simptomat menaxhohen me terapi fizike, humbje peshe, medikamente kundër dhimbjes dhe ushtrime për forcimin thelbësor.

Dhimbja e shpinës është një çështje serioze që mund t’i lërë njerëzisht të pamundur fizikisht për ditë, javë dhe madje vite. Këto 10 çështje të shtyllës kurrizore janë disa nga më të zakonshmet. Shpresojmë se kjo mund t’ju ndihmojë të kuptoni çfarë dhimbje shpine që po përjetoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *