Nje luge ne mengjes nga ky perberes me stomak boshe, mos perdornì me ìlaçe per te larguar nga veshkat

Kushdo që është përballur të paktën një herë në jetë me problemin e gurëve në veshka, e di se sa e dhi mbshme është.

Kjo veçanërisht në rastet kur gu rët janë të mbërthyer në kanalin urinar që del nga veshka në fshikëzën urinare.

Meshkujt janë ata të cilët e vuajnë më shumë këtë shqetësim. Gurët e veshkave janë depozita minerale, zakonisht një formë e kalciumit si oksalat kalciumi, të cilët formojnë gu rë të vegjël si rërë brenda veshkave.

Guri mund të qëndrojë në veshka për javë, muaj apo edhe vite pa shkaktuar shenja. Por, nëse fillon të lëvizë mund të shkaktojë dhimbje ekstreme në shpinë, probleme me urinimin, etj.

Mënyra më e mirë për t’i shkrirë ato pa ndihmën e mjekut apo medikamenteve, është pikërisht kjo recetë. Përbërësi kryesor aktiv është limoni. Ai rrit aciditetin e urinës dhe shkrin gurët e veshkave.

Majdanozi është gjithashtu shumë i rëndësishëm sepse është diuretik natyral që ndihmon në krijimin e urinës. Mjalti ka efekt antibiotik dhe qetësues, që e bën akoma më të fuqishëm këtë ilaç.

Përbërësit:

1 filxhan çaji shurup panje

250 gram vaj ulliri

250 gram limonë

250 gram majdanoz

250 gram mjaltë

Përgatitja:

Pastroni limonët dhe prejini në copa të vogla. Vendosini në një blender sëbashku me majdanozin. Shtoni shurupin e panjës, mjaltin dhe vajin e ullirit. Lërini derisa të merrni një përzierje homogjene. Hidheni atë në një kavanoz dhe ruajeni në frigorifer.

Përdorimi:

Rekomandohet të përdoret një lugë gjelle çdo mëngjes me stomak bosh. Gjatë ditës ju duhet të pini sa më shumë lëngje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.